Zebry patří mezi koňovité lichokopytníky, do podrodu Equus, podobně jako koně a osli. Charakteristická je jich černo- bíle pruhovaná srst. Tato kresba je pravděpodobně určitou ochranou před hmyzem a predátory. Stavbou těla se podobají primitivním druhům koní, mají kratší nohy a větší hlavu než ušlechtilá plemena koní.

Jaké poddruhy zeber dnes známe?

Existuje mnoho poddruhů a variant zeber. Obecně známé jsou zebra stepní, zebra Grévyho a zebra horská. Zebra Chapmanova má kromě černých a bílých pruhů také pruhy tmavě hnědé barvy, čím se od ostatních snadno odlišuje.

Výška a hmotnost zeber

Kohoutková výška zeber je v průměru 130 cm, hmotnost 300 až 350 kg. Ovšem vzrostlí samci mohou mít až 400 kg.

Kde zebry žijí a čím se živí?

Zebry žijí v jižní a střední Africe, vyskytují se v savanách a horských biotopech. Jsou to býložravci. Živí se spásáním trávy a dalšími rostlinami, nepohrdnou větvičkami stromů nebo různými bobulemi. Pohybují se poblíž přírodních napajedel, protože potřebují pravidelný dostatečný přísun vody.

Zebry a stádo

Tito společenští lichokopytníci žijí v rodinných skupinkáchstádech, které čítají samice s mláďaty a jednoho dospělého hřebce. Vůdcem stáda je samec, ovšem řízení denních činností má na starosti vůdčí klisna. Stádo má svou hierarchii, která usnadňuje jeho fungování.

Páření, březost a porod

Zebří hřebci nedovolí jiným hřebcům pářit se s jejich klisnami. Březost zebry probíhá podobně jako u koní. Déla březosti je okolo jednoho roku, u každého poddruhu se to mírně liší. Před porodem se samice od stáda na pár dní oddělí a připojí se až s mládětem. Rodí se jedno mládě. Výjimečně se vyskytují dvojčata, ale bývají neživotaschopná. Novorozené mládě zebry měří okolo 80 cm a váží 30 až 40 kg. Brzy po porodu se staví na nohy. Samice mívají mládě většinou jednou za tři roky, i když jsou páření schopné brzo po porodu, podobně jako klisny koní.

Délka života zeber

Pohlavní dospělost nastává u samic okolo 3. roku, u samců později. Zebry se dožívají 10 až 15 let. Největší nebezpeční pro ně představují lvi a také ztráta jejich přirozeného prostředí, kvůli rozmáhající se zemědělské činnosti.

Zebry a jezdectví

Jak je to s ježděním na zebrách? Teoreticky na nich možné jezdit je, a takové případy jsou i popisovány, ale výcvik je mnohem náročnější.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.