Parazité se nevyhýbají ani koním. Znepříjemňují život jim, i jejich majitelům. Poměrně vzácnými, nicméně občas se vyskytujícími se parazity u koní jsou všenky. Možná vašeho koně svědí kůže láme se jim a vypadává srst a vy nevíte, co jej trápí. Jednou z možností jsou právě všenky.

Co jsou to vlastně všenky?

Všenka koňská (Damalinia equi) je hostitelsky specifický parazit koní. Nemůže se jimi nakazit člověk. Celý svůj vývojový cyklus prodělává na hostiteli a trvá 20 až 40 dní. Všenky nesají krev, jako například vši. Jejich potrava je jiná. Živí se kožními epiteliemi a detritem, tedy materiálem rozrušené kožní tkáně. Dospělé všenky jsou dlouhé necelé 2 milimetry. Mimo hostitele dokážou přežít týden, výjimečně 2 až 3 týdny. Přenášejí se mezi koňmi přímým kontaktem, ale také nepřímo, například čištěním postroji, dekami, podestýlkou a stájovým náčiním. Dospělé všenky kladou vajíčka, dlouhá asi 1 mm, která se přichytávají na chlupy.

Jak vypadá kůň napadený všenkami

Nejčastěji pozorujeme napadení všenkami po stranách krku a na hřbetě. Nejvýraznější klinické příznaky jsou v zimě. Závisí na vnímavosti zvířete a na intenzitě napadení. Někteří koně na sobě témě nedají znát, že by je něco trápilo, jiné obtěžuje silné svědění, což vede k vylysávání, tvorbě šupin, neklidu. Masivně napadená zvířata ztrácejí dobrou kondici a horší se stav jejich srsti.

Jak se všenky diagnostikují

Diagnóza je založena na průkazu všenek nebo jejich vajíček v srsti. Dospělci i vajíčka připomínají lupy, ale v dlouhé zimní srsti je nelze mnohdy dobře rozpoznat. Pomoci nám může průhledná lepicí páska, na kterou se detritus ze srsti, paraziti a jejich vajíčka přichytí. Následně pásku veterinář nalepí na sklíčko a prohlédne pod mikroskopem. Zde jsou většinou všenky dobře vidět a najít je nebývá velký problém.

Terapie napadení všenkami

Léčba není většinou příliš obtížná. Spočívá v celotělové aplikaci antiparazitik, která doporučí veterinář. Může jít o roztok, sprej nebo formu spot-on. Účinkují například pyretroidy nebo fipronyl. Léčbu je dobré provést u všech koní ve stáji a opakovat za 10 dní, vzhledem k tomu, jaké mají všenky vývojový cyklus. Není dobré ošetřit pouze jednoho koně, protože bychom se všenek nezbavili nadlouho. Při použití preparátů u březích klisen si vždy ověříme, zda je v takové situaci možno jej použít. Dáváme si pozor na zavlečení parazitů od nově příchozích koní.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.