Pro přepravu koní z místa na místo, pokud se nedá dojet takzvaně „po kopytě“, je potřeba mít vlek na koně neboli koňský přepravník. Můžeme využít služeb přepravce koní, vlek si půjčit nebo si koupit vlastní. Jeho podoba záleží na tom, pro jaké účely jej budeme využívat, kolik koní a jak často hodláme přepravovat. Roli hrají i naše finanční možnosti, zbytečně šetřit bychom ale neměli, kvalita je na místě. Pokud toho za rok moc nenajezdíme, bude lepší si najmout profesionálního přepravce, nebo si přepravník půjčit, pokud máme vhodné auto vůz a řidičské oprávnění k tomu s vlekem jezdit.

Bezpečnost především

Vlek na koně musí vyhovovat platným předpisům, být v dobrém stavu, bytelný, bezpečný a kvalitní. Může mít i kamerový systém, zabudovanou sedlovnu a další vychytávky. Pro přepravu více než dvou koní existují speciální kamiony, mnohdy luxusní, s dobrým zázemím pro koně i lidi okolo nich.

Kvalita materiálu a provedení

Přívěsy pro koně se vyrábějí většinou z laminátu nebo překližky. Překližka je bytelnější a praktičtější z hlediska oprav. Bočnice bývají zhotoveny z hliníku. Aby se podlaha časem nerozpadla, musí být z voděodolných desek nebo lépe z hliníku, je totiž nejnamáhanější částí vleku. Samozřejmostí je neklouzavý povrch. Dát bychom měli na bytelnost a kvalitu podvozku, nápravy a brzd. Pozornost věnujeme pneumatikám, spojovacímu zařízení, světlům, pantům, absenci ostrých hran i dalším parametrům.

Rozměry přepravníku na koně

Aby byla jízda pro koně co nejvíce pohodlná, jsou důležité rozměry přepravníku. V úvahu bereme výšku i šířku stání. Některé vyráběné vleky na koně nemusí stačit, pokud máme koně vysoké. Vyrábějí se přepravníky pro dva koně, ale i pro koně jednoho. Stání je tradičně řešeno ve směru jízdy, ale může být i šikmé a to vyhovuje z hlediska stability koním více.

Jak jezdit s vlekem bezpečně

Jak jezdit s vlekem s koňmi bezpečně? Musíte mít tažné vozidlo, které odpovídá váhové kategorii a rozměrům přívěsu. Samozřejmostí je správné řidičské oprávnění. Jezdit musíte přiměřenou rychlostí, se zapnutými světly, používat reflexní materiály a předvídat. Jsou pro to potřeba jisté zkušenosti. Označení vleku musí být značkou „Přeprava koní“.

Příprava koně na přepravu

Vezeme-li jen jednoho koně, naložíme jej vlevo, po směru jízdy. Na toto místo nakládáme i těžšího koně z páru. Na přepravu by měl kůň být zvyklý, zejména na dlouhé vzdálenosti. Vhodné je používat ochranné bandáže na nohy, dopřát koni seno, dostatek vody, mít s sebou koňskou lékárničku. Zapomenout nesmíme na větrání za jízdy, ale bez průvanu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.