Vitamíny a minerály patří k základním a nezbytným složkám potravy, spolu s tuky, sacharidy a bílkovinami. Funkce vitamínů je katalyzovat biochemické reakce v těle. Správné množství vitaminů v potravě je velmi důležité, bez nich tělo správně nefunguje, snižuje se fyzická odolnost a kůň může onemocnět. Nedostatek minerálů je většinou vážnější.

Vitamíny a minerály v krmivu

Většina životně důležitých vitaminů a minerálů se nachází v krmivu, pokud krmíme správně a kvalitě. Koně potřebují konzumovat seno, zelenou píci, většinou se přidávají podle zátěže obiloviny (oves, ječmen, šrotovaná kukuřice, otruby…), müsli a různé krmné směsi, granule, řepa, mrkev, jablka. To ale rozhodně není konečný výčet. Krmení koní je věda, a každý kůň potřebuje něco jiného, což záleží na jeh stáří, zdravotním stavu, zátěži a individuálních potřebách. Vitamin D získá kůň při pobytu na slunci. Pro doplnění minerálů slouží kromě kvalitní krmné dávky i solné lizy.

Jak poznáme, že kůň trpí nedostatkem vitaminů?

Nedostatek ve výživě se jako první většinou projeví na stavu kůže a srsti zvířete. Prohlédnout bychom měli dásně, oči a zuby. Pokud je kůň hodně zanedbaný a strádá, určitě trpí i nedostatkem vitaminů. Kůň bez nějaké velké zátěže a zdravý většinou žádné extra přídavky vitaminů nepotřebuje, ale je dobré poradit se s veterinářem nebo udělat rozbor krmiva, pokud nás zajímá, jak svému zvířeti můžeme přilepšit.

Jak poznat, že kůň trpí nedostatkem minerálů?

Nedostatek minerálů si zvířata většinou vynahrazují, jak jen mohou. Mohou olizovat žlab, napáječku, okusovat omítku nebo dřevo. Nedostatek minerálních látek ale může způsobovat i závažnější nerovnováhu v těle a vážnější zdravotní příznaky, například nervové.

Jaké krmné vitaminové a minerální doplňky zvolit?

Pokud chceme koni nějaké vitaminové či minerální doplňky podávat, máme poměrně dost možností, vždy je ale dobré poradit se s veterinářem. Platí totiž mnohdy, že „méně je někdy více“. Pokud například víme, že je seno a půda, kde se nachází pastviny, chudá na stopové prvky, můžeme je po poradě s veterinářem přidávat do krmiva. Vitamíny mohou pomoci se srstí, imunitou, reprodukcí a dalšími zdravotními aspekty. Jejich předávkování ale škodí. Také je zbytečné vrážet peníze do něčeho, co náš kůň vlastně ani nepotřebuje. K dispozici jsou krmné doplňky v podobě roztoku, granulí, prášku, pasty a jejich forma je přizpůsobena tomu, aby je kůň dobře přijal. Nejlepší je moct přimíchat přípravek do krmiva. Preparáty se liší, účelem složením i formou. Vyznat se v nabídce nemusí být bez odborné pomoci snadné. Dejte pozor na dávkování, v úvahu se bere hmotnost zvířete a rozlišuje, zda jde o hříbě nebo dospělého koně. Pozor u březích a kojících klisen, koní starých či nemocných, u nich bývají různá omezení.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.