Váha koně neboli jeho hmotnost je číslem, které možná běžně nepotřebujeme, ale je dobré ji znát. Je důležitá pro sestavení krmné dávky nebo dávkování odčervovacího přípravku a dalších léků. Jak hmotnost koně zjistit?

Kde koně zvážit

Jednou z možností je nechat koně zvážit v místním zemědělském podniku, velkou váhu najdeme třeba ve stavebninách či kovošrotu. Na veterinárních klinikách specializovaných na velká zvířata pak mají velké váhy, na kterých dokážou hmotnost koně přesně zjistit.

Zjištění váhy s pomocí měření

Dospělého koně můžete změřit a ze zjištěných hodnot jeho hmotnost vypočítat s odchylkou asi 20 kg. Kůň přitom musí stát rovně, s končetinami srovnanými. K měření potřebujete měrnou hůl, páskový metr nebo krejčovský metr.

  • Obvod hrudi se měří páskovou mírou za kohoutkem. Jde o nejmenší obvod těla za kohoutkem v místě podbřišníku.
  • Délka těla se měří hůlkovou mírou a je šikmá. Jde o vzdálenost od ramenního kloubu až k nejzazšímu bodu z profilu koně, což je výčnělek sedacího hrbolu.

Tyto dvě míry v centimetrech se dosadí do následujícího vzorečku, jehož výsledkem je váha koně v kilogramech.

(Obvod² x délka) / 11877,4= hmotnost koně

Orientační hmotnosti koní

Jaké jsou orientační hmotnosti koní podle jejich kohoutkové výšky?

  • 81 až 102 cm: 200 až 225 kg
  • 102 až 122 cm: 225 až 350 kg
  • 122 až 142 cm: 250 až 360 kg
  • 142 až 152 cm: 275 až 400 kg
  • 152 až 163 cm: 350 až 500 kg
  • 163 až 173 cm: 450 až 600 kg
  • 173 až 183 cm: 550 až 800 kg

Váha koně nezáleží jen na jeho výšce, ale na stavbě těla a typu. Malý podsaditý hucul bude vážit více, než lehký sportovní pony stejné výšky. Sportovní kůň bude vážit mnohem méně, než chladnokrevník stejné kohoutkové výšky.

Hmotnost jezdce

Jak je to s hmotností jezdce? V souvislosti s hmotností koně vyvstává na povrch otázka, kolik toho kůň vlastně uveze. Neplatí, že čím vyšší kůň, tím těžší jezdce se na něj může posadit. Pro trochu těžší jezdce jsou vhodná koně s nižším těžištěm, podsadití a dobře nasvalení. Žádoucí jsou široká, krátká a dobře vázaná bedra, kompaktnější, kratší a méně pružný hřbet. Samozřejmostí by měly být končetiny s pravidelným postojem, silné kosti a dostatečný obvod holeně. Pozor, často se velkou vahou zatěžují chladnokrevníci, kteří jsou ale stvořeni na tahání nákladu, nikoliv nošení velké hmotnosti na hřbetě. Shetlandský pony nebo hucul unesou porovnání mnohem více, než například český teplokrevník.

V úvahu bereme nejen hmotnost jezdce, ale i výstroj, vše by dohromady nemělo dát více než 10 až 15% váhy koně. Kůň ale musí být na nošení váhy na svém hřbetě zvyklý. Podsaditý hucul uveze klidně více, než vyšší plnokrevník. Platí, že musíme uvažovat rozumně. Jezdec je vlastně sportovec a sportovec by měl být v dobré fyzické kondici, bez nadváhy.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.