Nejen pro psy a kočky, ale i pro koně existují útulky, a dokonce i u nás. Není jich mnoho, ale starají se o staré, nechtěné, nemocné či týrané koně. Ve většině útulků se bojuje proti nechvalně známým koňským transportům, týrání koní, odvozu na jatka a zbytečnému utrácení koní, kteří ještě mohou mít šťastný život v rámci zdravotních možností, i když už třeba jezdecky dosloužili.

Pro jaké případy jsou útulky určeny?

Bohužel existuje mnoho lidí, kterým záleží jen na sportovním úspěchu nebo výdělku a jakmile koník doslouží nebo je s ním nějaký problém, chtějí se ho zbavit. Do útulku se mnohdy dostávají koně týraní, v žalostném stavu, které zapotřebí dát dohromady nejen fyzicky, ale i psychicky. Útulek může výjimečně sloužit i pro majitele koní, kteří svého mazlíčka na stáří nemají kam dát a platí mu zde „důchod“.

Z čeho jsou útulky pro koně financovány?

Útulky pro koně jsou vlastně takové záchranné stanice. Většinou trpí nedostatkem financí, jsou závislé na darech nebo zřizovatelé útulků platí většinu ze své kapsy. Jedná se většinou o neziskové organizace, fungují ze sponzorských darů a z vlastních zdrojů.

Jak to v útulcích chodí

Každý kůň v útulku by měl mít vlastní box a přístup do výběhu, podle svého zdravotního stavu. Kontakt se stádem je nesmírně důležitý, ale stádo by mělo být vhodně sestaveno. Jiné nároky bude mít slepý kůň, jiné kůň kulhající, starý nebo třeba podvyživený. Ti koně, u kterých to zdravotní stav dovolí, jsou bráni na procházky nebo lehké vyjížďky. Někdy se stane, že se koníkův stav v útulku zlepší a je možno prodat nebo darovat jej do dobrých rukou, jako společníka nebo na lehké rekreační využití.

Potřeba je odborná péče

Do koňského útulku by měl pravidelně dojíždět veterinář a kovář, aby měli koně řádnou odbornou péči. Starost o tyto koně nemusí být levou záležitostí. Péči o zvířata většinou zajišťují členové sdružení spolu s dobrovolníky, zkrátka lidé, kterým osud těchto zvířat není lhostejný.

Chcete nějakého koně z útulku adoptovat?

Útulky nabízejí možnost koně adoptovat, což zahrnuje příspěvky na péči o něj a na krmivo. Koně, u kterých se podaří zlepšit zdravotní stav, je někdy možno odkoupit, ovšem to má přísná pravidla.

Poslání koňských útulků a jak pomoci

Posláním koňských útulků je pomáhat koním, kteří to potřebují, vracet jim chuť do života a seznamovat veřejnost s touto problematikou. Lidí, kteří tuto činnost vykonávají, je třeba si vážit. Některé příběhy koní, kteří se do útulku dostanou, nejsou opravdu příjemným čtením.  Pokud chcete koním nějakým způsobem pomáhat, informujte se v některém z útulků, jakým způsobem by to bylo možné. Většinou jsou vítáni dobrovolníci i finanční příspěvky.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.