Svrab je kožní onemocnění, kterému se někdy také říká prašivina. Neohrožuje sice bezprostředně život, je ale velmi nepříjemné. Způsobují jej cizopasní roztoči, konkrétně zákožky svrabové. Ty se vyvíjejí z vajíček přes stadium larvy a nymfy. Koně mohou napadnout tři druhy tohoto roztoče a způsobit tři odlišné formy svrabu. Rozlišují se podle toho, kde na těle se vyskytují. Způsobují svědění, záněty kůže, vypadávání srstí a žíní.

Tři druhy svrabu u koní

Jedná se o:

  • Sarcoptes equi (svrab hlavový)

Roztoč žije v pokožce hlavy a krku, kde si vykousává chodbičky. Pokud není léčen, rozšiřuje se i na další části těla, zejména tam, kde je řídká srst. Kůže svědí, tvoří se strupy, uzlíky a puchýře. Koně se z důvodu svědění válejí, otírají o různé předměty a poškozují kůži ještě více.

  • Chorioptes equi (svrab končetinový)

Onemocnění se vyskytuje především na dolní části končetin. Roztoč žije na povrchu kůže, živí se odloupaným epitelem, mazem a výpotky. I zde se objevuje svědění, kůže je zesílená, šupinatá a pokrytá mazem.

  • Psoroptes equi (svrab tělní)

V tomto případě roztoč kůži nabodává a saje krev a lymfu. Onemocnění se projevuje nejdříve na místech s dlouhou srstí, u hřívy a ocasu. Postupně se přesouvá na tělo nebo na uši. Typické jsou ploché šedé krusty. U napadení uší se setkáme s třepáním hlavou a přecitlivělostí na dotyk uší.

Jak se svrab přenáší

Přenos svarbu je možný přímým kontaktem zvířat, ale také postroji, čištěním, podestýlkou nebo hmyzem.

Diagnostika svrabu

Svrab se diagnostikuje pomocí kožního seškrabu a mikroskopického vyšetření.

Jaká je léčba

Léčba svrabu spočívám v lokální i celkové aplikaci antiparazitik podle doporučení veterináře. Důležité je vydesinfikovat stáje, postroje, nářadí, vyměnit kartáče, zkrátka provést očistu všeho s čím kůň přišel do styku.

Je nějaká prevence svrabu?

Prevence spočívá v dodržování hygieny a správné péče o koně. Zdravý kůň bývá vůči svrabu odolný. Problémy mívají zvířata se zanedbanou péčí a ve špatném výživovém nebo zdravotním stavu. Pozor je třeba dát na nově příchozí koně. Nejčastější výskyt je v zimě, za chladných a vlhkých dní s nedostatkem slunce. Infekce svrabem značně souvisí s imunitou. Pokud je tedy kůň odolný, zdravý a má dobrou imunitu, je napadení svrabem poměrně vzácné.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.