Od roku 1990 jsou u nás chladnokrevní koně členěni na norika, slezského norika a českomoravského belgika. Slezský norik je chladnokrevný kůň adaptovaný na naše podmínky, vznikl na Moravě a ve Slezsku. Výsledkem šlechtění je kůň vysoce adaptabilní s širokými možnostmi využití i v dnešní době. Jde o koně konstitučně tvrdého, s vysokou pohyblivostí, který je výborný pro práci v lesnictví, zemědělství a v dalších hospodářských odvětvích. Setkáme se s ním ale i v agroturistice nebo hipoterapii. Jeho plemennou knihu vede Asociace chovatelů koní.

Toto plemeno zaznamenalo vzestup a pád několikrát ve své historii, v závislosti na hospodářském využití. V roce 1996 byl tento kůň prohlášen za genovou rezervu České republiky.

Charakteristika plemene

Slezský norik je chladnokrevný kůň středně velkého až velkého, mírně protaženého tělesného rámce a pevné konstituce. Minimální kohoutková výška je 165 cm u klisen a 166 cm u hřebců. Hlava je velká a suchá, s typickou oválnou očnicí. Krk je vysoko nasazený, středně dlouhý, kohoutek není přehnaně výrazný. Lopatka je často až strmá, což umožňuje prostorné a široké chody. Hrudník je široký, oválný a středně hluboký, bedra dobře vázaná a pevná. Záď je mohutná, mírně svažitá, oválná a typicky štěpená. Slezský norik je kůň suchého a kostnatého fundamentu, s výraznými klouby a šlachami. Kopyta má pružná a pevná. Co se týče barev srst, jsou velmi rozmanité, nejčastější jsou ryzáci, vyskytují se i hnědáci, vzácněji vraníci. Tento kůň dospívá v pěti letech a je poměrně dlouhověký.

Povaha slezského norika

Jde o koně méně ušlechtilého, ale o to více tvrdého a pracovitého. Je nenáročný, dobře krmitelný a odolný. Povahově je dobře ovladatelný, klidný, výborně spolupracuje s člověkem. Dokáže pracovat i ve velmi náročném lesním terénu.

Využití plemene

I dnes je slezský norik využíván především v zápřeži a těžké práci v lese, i ve vyšších horských polohách. Využít se dá i pro práci pod sedlem, především pro lehčí jízdárenskou práci a agroturistiku, využíván je i v rámci hipoterapie. Je dobromyslný, snadno ovladatelný a dobře se učí.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.