Shetlandský pony patří k nejznámějším plemenům pony na světě. Pojmenován je po Shetlandských ostrovech, ležících ve stejné severní délce jako Grónsko, kde panují nepříznivé severské podmínky a je zde chudá pastva, především tráva, vřes a chaluhy. Tyto okolnosti a nehostinné klima daly vzniknout odolnému a malému plemenu. Historie plemene je poměrně neznámá, chováno je ale již po staletí. Vzhledem ke své velikosti jde o jedno z nejsilnějších plemen koní na světě, v sedle dokáže unést i dospělého člověka.

Charakteristika plemene

Tento pony je postavou malý, ale je velice silný. Proti nepříznivému počasí je chráněn hustou srstí, bohatou hřívou a ocasem. V zimě narůstá srst dvakrát hustší, chrání před chladem, větrem i promočením. Je robustní a podsaditý, dosahuje kohoutkové výšky 102 až 107 cm. Existuje i minishetland s kohoutkovou výškou do 86 cm. Shetlandský poník má malou hlavu, robustní čelo, malé uši, a velké nozdry. Plece jsou mohutné, hřbet krátký, bedra svalnatá, záď silná a široká. Kopyta má shetlandský pony tvrdá a dobře utvářená. Často se jedná o vraníky, tmavé hnědáky, ryzáky, bělouše a povoleni jsou i strakáči.

Povaha „shetlanda“

Kdo by shetlandského poníka neznal? Není to ale ideální bezproblémový koník pro malé děti, alespoň ve většině případů. Jedná se o poníka tvrdohlavého, ale inteligentního a vytrvalého. Na správné vedení dobře reaguje, není vhodný pro začátečníky a nezkušené jezdce, potřebuje pevnou ruku a důsledné vedení. Jeho krok je jistý i v náročném terénu, s vysokou akcí. Na stravu je velmi nenáročný, na živiny a energii bohaté krmení mu neprospívá, hrozí obezita nebo schvácení kopyt.

Využití shetlandského ponyho

V minulosti sloužili pro tah, jako soumaři a dokonce i jako důlní koně. Dnes jsou využíváni jako jezdečtí koně pro děti a velmi lehké dospělé, využívají se v zápřeži, v cirkusech, najdeme je i v zoologických zahradách a dětských zoo koutcích.

Chov shetlandského ponyho

„Shetland“ se chová po celém světě a využívá se i ke křížení. Podílel se například na vzniku miniaturního plemene falabella, spolu s apalloosou dal vzniknout americkému ponymu, spolu s hackney ponym dal vzniknout americkému shetlandovi.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.