Už jste slyšeli o rakovině kopyt? Jedná se ne o klasickou rakovinu, název je poněkud klamavý, ale o chronický zánět a poruchu tvorby rohoviny, latinský název této nemoci je pododermatitis verrucosa chronica. Epiteliální buňky v kopytě špatně keratinizují, vyhřezávají papily kopytní škáry, vzniká zánět a tkáň nadměrně roste. Při podezření na rakovinu kopyt je třeba ihned zavolat veterináře a problém začít řešit.

Co to vlastně rakovina kopyt je

Jedná se o proces, který zpočátku nebolí a kůň nekulhá. Bolestivost závisí na stupni poškození. Po odstranění nebo obroušení zdravé rohoviny se na povrch dostanou vyhřezlé papily pokryté páchnoucí mazlavou hmotou. Tato bělavá hmota získává květákovitý vzhled, velmi snadno krvácí a kopyto je bolestivé. Kůň začíná při pohybu znatelně kulhat. Z vaziva vyrůstají takzvané hyfy a škára snadno krvácí. Zpočátku je postižena korunka, poté vazivový střel. V horších případech se problém týká celého chodidla.  Rakovina kopyta se poměrně rychle šíří. Nezřídka se setkáme s tím, že se chodidlo změní v zapáchající beztvarou hmotu.

Jaká je léčba rakoviny kopyt

O vhodné léčbě rakoviny kopyt se toho stále neví dostatek. Tradiční metodou je chirurgické odstranění změněné tkáně a kauterizace, s tím jsou ale spojené nepříjemné komplikace. Postižená škára se seřízne, odkrytá plocha se vysušuje, aplikují se na ni antibiotika nebo jodové preparáty a zakrývá se tlakovým obvazem. Koně je na tento proces mnohdy potřeba přispat. Dnes se preferuje odstranit rohovinu jen tak, jak je to nezbytně nutné. Kauterizace se také provádí co nejvíce šetrně. Koni se dlouhodobě dávají antibiotika. Důležitý je nejen správný pohyb, ale také udržovat koně v čistotě a suchu. Ani při vyléčení není jistota, že se problém znovu nevrátí. Někdy dochází k deformacím kopyta, pokud se problém nedaří podchytit včas a léčit.

Co je příčinou?

Dříve se předpokládalo, že za vznikem rakoviny kopyt stojí špatné podmínky ustájení. Dnes se uvažuje spíše o autoimunitních příčinách, spouštěčem může být infekce. Čistou stájí a udržovaným výběhem rozhodně nic nezkazíme.

Rakovina versus hniloba

Rakovinu kopyt si někdy lze splést s hnilobou kopyt. Pokud tedy neúspěšně léčíme hnilobu, je dost možné, že máme co do činění s vážnějším problémem. U hniloby ale dochází k rozpadu střelky, při rakovině naopak k nadměrnému bujení. Léčba rakoviny a hniloby je úplně jiná, proto je včasné rozpoznání žádoucí. Hojení je často zdlouhavé a proces léčby náročný pro majitele i koně. Postiženo může být i více kopyt současně.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.