Pokud chceme koně někam převážet, využívají se k tomu speciální přívěsy nebo nákladní vozy pro přepravu koní. Při nákupu přepravníku na koně si musíme ujasnit, pro jaké účely jej budeme používat, jak často a kolik koní budeme přepravovat. Důležité jsou také finanční možnosti. Pokud toho za rok moc nenajezdíme, bude výhodnější si přepravník půjčovat nebo využít služeb profesionálního přepravce. Také potřebujeme vozidlo, za kterým přepravník budeme tahat.

Bezpečnost především

Důležité je, aby přepravník vyhovoval předpisům, byl bytelný, kvalitní a bezpečný pro naše koně. Bonusem je už potom zabudovaná sedlovna, kamerový systém a další vychytávky. Pro přepravu více koní než dvou už budeme potřebovat speciální kamion, třeba i spolu s obytnou částí pro lidi.

Dbejme na kvalitu materiálu

Z jakého materiálu se přívěsy vyrábějí? Většinou jde o laminát nebo překližku. Překližka bývá bytelnější a praktičtější na opravy. Bočnice bývají z hliníku. Podlaha by měla být vyrobena z voděodolných desek nebo hliníku, aby se po čase nerozpadla. Nástupní rampa je nejnamáhanější částí přívěsu. Přesto se na ní často šetří. Může mít různý sklon i neklouzavý povrch. Důležité jsou i robustní panty a absence ostrých hran. U kvalitního přepravníku se dbá na kvalitu a bytelnost podvozku, nápravy a brzd. Pozornost je třeba věnovat i spojovacímu zařízení, pneumatikám, světlům a dalším částem.

Důležité jsou rozměry přepravníku

Důležité jsou rozměry přepravníku, aby byla jízda pro koně co nejvíce pohodlná. Zohledňujeme nejen šířku vozíku i jednotlivých stání, ale také výšku. U vysokého drezurního koně nám některé přepravníky nemusí dostačovat. Vyrábějí se přívěsy pro jednoho i dva koně. Možné je stání ve směru jízdy nebo šikmo ke směru jízdy, které je pro koně pohodlnější. Zapomenout nesmíme na větrání přívěsu za jízdy bez průvanu.

Bezpečná jízda

Jak s přepravníkem bezpečně jezdit? Především je třeba mít to správné řidičské oprávnění a auto, které může přívěs tahat. Tažné vozidlo musí odpovídat rozměrům a váhové kategorii přívěsu. Jezděte se zapnutými světly, přiměřenou rychlostí, předvídejte a používejte reflexní materiály. Vozík musí být označen značkou „přeprava koní“. Pokud vezeme jen jednoho koně, naložíme jej na levou stranu po směru jízdy, stejně tak jako těžšího koně z páru. Kůň by měl být na přepravu navyklý, zejména pokud s ním cestujeme na delší vzdálenost. Žádoucí je použít ochranné bandáže na nohy, mít s sebou dostatek vody, seno do sítě a koňskou lékárničku se základními potřebami

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.