Poníci nejsou neplnohodnotné „zmenšeniny“ velkých koní, vhodné tak akorát pro děti. Poníci jsou zvířata, která vyžadují stejnou pozornost a péči jako „velcí“ koně. Liší se nejen svou výškou, ale i jedinečnou povahou. Jde o koně do určité kohoutkové výšky, kterou je maximálně 148 cm.

Povaha poníků

Malí koně se v přírodě vyskytují tam, kde jsou ztížené podmínky a jsou tedy velmi odolní. Tvrdost prostředí a nutnost přežít v prostředí s horším prostředím a nedostatkem potravy se odráží i na jejich tvrdé a samostatné povaze. Mají velmi jistý krok a i větší smysl pro vlastní bezpečnost než „velcí“ koně. Rozdíly můžeme pozorovat také v akci končetin.

Poníci pro děti by měli být přátelští, dobře přiježdění a spolehliví. Vychovat a přijezdit takového poníka nemusí být jednoduché, obzvláště pokud jde o ponyho s malou kohoutkovou výškou, na kterém nemohou jezdit dospělí. Poníci jsou u dětí velmi oblíbení. Nevzbuzují takový respekt vzhledem ke své výšce a roztomilému vzhledu. I na ošetřování a jízdu v sedle mohou být vhodnější. Nevychovaný poník může být ale pro dítě ještě nebezpečnější, než velký kůň!

Pony sport

V jezdectví je velmi oblíbenou kategorií pony sport. Děti mohou soutěžit v mnoha disciplínách, především parkuru a drezuře. Děti od 8 do 12 let závodí v kategoriích pony do 120 cm, 135 cm a 148 cm. Děti do 16 let závodí v kategorii pony do 148 cm. Všechny typy poníků lze najít například v rámci plemene český sportovní pony. Poník se vybírá dle své výšky a stáří dítěte. Pořizovací náklady na dobrého poníka se sportovními a povahovými předpoklady mohou být podobně vysoké, jako u velkého koně.

Chov poníků

Poníci jsou poměrně nenároční, co se týče podmínek ustájení a krmení. Poníci potřebují dostatek pohybu, jak pod sedlem, tak ve výběhu. Možný je mnohdy i jejich chov 24/7 venku, nebo ustájení venkovní s boxem. Nedoporučuje se chov jednoho poníka, je to stejně jako velký kůň stádové zvíře. Poníci se často pořizují jako společníci k velkému koni. Musíme ale pamatovat na to, že i takový poník potřebuje určitou výchovu, výcvik a disciplínu, aby nám „nepřerostl přes hlavu“.

Krmení poníků

Poníci jsou přizpůsobeni k životu v poměrně nehostinných podmínkách a jejich potrava může být skromná. Záleží na plemeni, věku, zdravotnímu stavu a sportovnímu využití poníka. Poníci mají sklony k obezitě a schvácení kopyt. Na to bychom měli pamatovat při volbě vhodné stravy pro ně. Rozhodně bychom neměli poníka překrmovat. Stejně jako velcí koně, potřebují mít poníci neustále přístup k vodě.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.