Podotrochlóza neboli navikulární syndrom je jednou z nejčastějších příčin kulhání koní různého věku a jedním z nejdiskutovanějších problémů. Jde o chronické bolestivé onemocnění degenerativního charakteru, které postihuje střelkový aparát převážně hrudních končetin a má tendenci se s věkem zhoršovat. Příčin a druhů léčby je celá řada. Podotrochlóza se často zjišťuje v rámci vyšetření koně při koupi nebo při diagnostice kulhání.

Jak podotrochlóza vzniká?

Problém vzniká tehdy, pokud tlačí šlacha hlubokého ohybače na střelkovou kost, zejména u koní s nesprávně tvarovanými kopyty, při nadměrné zátěži na tvrdém povrchu, při prudkých dopadech kopyt ve velké rychlosti nebo nesprávnou korekturou kopyt.

Existuje několik teorií vzniku tohoto problému, které jsou poměrně složité. Obecně se problém mohou projevit na kopytním kloubu, na vazech nebo na šlaše hlubokého ohýbače prstu.

Hlavní příznaky podotrochlózy

  • Kulhání a nepravidelnosti v pohybu. Jedná se o dlouhodobější zhoršující se kulhání hrudních končetin, jedno nebo oboustranné, většinou se zhoršuje při práci na tvrdém povrchu nebo v obratech.
  • Kůň se vyhýbá došlapování na zadní a střední část kopyta, více zatěžuje špičku. Následkem toho se nadměrně opotřebovává kopyto na špičce.
  • Kopyto mění svůj tvar. Patky se zvedají a stahují, kopyto se zužuje.

Jak se onemocnění diagnostikuje

Při podezření na podotrochlózu se provádí několik vyšetření. Vyšetření kopytními kleštěmi je prvním z nich. Kůň mívá citlivou především prostřední třetinu střelky. Bolestivost se dále ověřuje provokačními (ohybovými) zkouškami. Dalším možným krokem je injekční svodné znecitlivění prstních nervů v zadní části spěnky. Nejdůležitější diagnostickou metodou je rentgen.

Dá se podotrochlóza léčit?

Při včasné diagnostice u koní, kteří podotrochlózou trpí méně než 1 rok, je poměrně velká šance na vyléčení. Co léčba zahrnuje? Především změnu režimu, zejména u sportovních koní. Koně by měli co nejvíce chodit do výběhu nebo být na pastvině 24/7. Volný pohyb umožní přirozenou přestavbu střelkové kosti. Nejlepší je sundat koni podkovy a kopyta pravidelně správně upravovat. Někdy pomůže ortopedické podkování, při kterém se chrání střelka před nadměrným došlapováním. Silná bolest někdy vyžaduje léky proti bolesti nebo dokonce přetnutí zadního prstního nervu, což je ale krajní možnost s řadou komplikací.

Existuje prevence podotrochlózy?

Jak se vzniku podotrochlózy vyhnout? Ideální je pobyt na pastvě bez zátěže. Pokud ale na koni chceme jezdit, je dobré nepracovat na tvrdém či nerovném povrchu a omezit náročné prvky jako skákání z kopce, dlouhý cval, ježdění po asfaltu. Důležité je pravidelně upravovat kopyta a udržovat štíhlou linii koně. Při predispozicích ale ani tato opatření nemusí stačit.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.