Problém, který se týká především koní s rousy na nohou, ale nevyhýbá se ani těm ostatním, to jsou podlomy. Vyskytují se nejvíce v období bláta a vlhka. O co se jedná a jak se jejich vzniku bránit?

Co jsou to vlastně podlomy

Jde o poměrně frekventovaný problém, který může potkat každého koně. Podlom je zánět kůže způsobený bakteriemi, kterým se daří ve vlhkém prostředí a pronikají do narušené kůže. Daří se jim především v oblasti spěnek a patek. Ty jsou nejvíce vystaveny mokru a blátu ve výběhu. Vniká zánět, kůže mokvá, tvoří se strupy, „cucky“ v srsti, později se tvoří hnis, končetina otéká, hřeje, bolí a kůň začíná kulhat.

Pokud bychom podlom neléčili, zanícená kůže zhrubne, popraská, infikují se hluboké struktury. Může dojít k flegmóně, tvorbě abscesů, trvalému zesílení kůže a k narušení celkového zdravotního stavu koně.

Jak proti zánětům bojovat

Názory na léčbu podlomů se poněkud liší. Obecně se doporučuje ostříhat na daném místě srst, koně držet v suchém a čistém prostředí. Strupy se musí rozmočovat desinfekčním roztokem (například odvarem z dubové kůry, roztokem Betadine), odstranit je měkkým kartáčkem nebo gázou a končetinu vysušit. Následně se aplikují různé zklidňující, desinfekční a hojivé přípravky. Uplatní se především ty s jodem a chlorhexidinem  nebo lokální antibiotika. Skvělé účinky má i aloe vera. Existují speciální přípravky na podlomy, chemické i bylinné. Nedoporučují se produkty, které vysušují a ty, které brání přístupu vzduchu k ráně. Končetinu je třeba ošetřovat 2-3x denně. Kůže se musí chránit do té doby, než se zcela zhojí a zaroste novou srstí.

Zdlouhavá léčba

Léčba podlomů bývá většinou náročná a zdlouhavá. Kromě pravidelného ošetřování končetiny je potřeba dopřát koni pravidelný nenáročný pohyb, i v případě, že se objeví otok, ale zároveň nesmíme končetinu přetěžovat. Pokud se problém nelepší, je potřeba zavolat veterináře, bez antibiotik se náročnější případy někdy neobejdou.

Dá se podlomům předejít?

Do zdravé kůže bakterie samy od sebe neproniknou. Aby došlo k infekci, musí být kůže nějakým způsobem narušená a oslabená. Riziko podlomů zvyšuje teplo, vlhko, bláto a nedostatečné provzdušnění. Ohroženi jsou tedy koně s rousy a ti, kteří jsou trvale venku ve vlhkém prostředí, hlavně v období, kdy je hodně bahna a prší. Svou roli hraje i stav imunity a genetika, někteří koně jsou k podlomům náchylnější a také mnohem více ohrožena je kůže nepigmentovaná.

Koním chovaným venku je dobré zajistit suché prostředí, alespoň na část dne. Koním s rousy je někdy vhodné je ostříhat. Bakterie ale venku číhají na každém rohu a stačí nepatrné poranění na končetině, kvůli kterému vznikne vleklý problém. Zcela vyloučit riziko podlomů tedy nejde.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.