Vlastnictví koně nezahrnuje pouze ježdění na něm, musíme mu věnovat náležitou péči. To znamená zajistit mu vhodné podmínky pro život, dostatek správného krmení a vody, start se o jeho srst a kopyta, zajistit mu veterinární péči, péči podkovářskou a pravidelně kontrolovat jeho zdravotní stav.

Jaké ustájení?

Správná péče je základem spokojenosti tohoto nádherného ušlechtilého zvířete. Především potřebuje vhodné podmínky pro život. Ustájení může být různou formou, a to boxové nebo venkovní. Každý kůň by měl mít možnost co nejvíce pobývat ve výběhu a ve společnosti stáda. Vhodná skladba stáda je velmi důležitá. Ve výběhu nebo na pastvině by neměl chybět přístřešek, stín a ochrana před nepříznivými povětrnostními podmínkami, voda a seno. Ve stáji by měl mít kůň svůj box s vhodnou podestýlkou, krmením a vodou. Nejčastěji jsou dnes koně chováni v režimu 24/7 venku nebo přes den s pobytem ve výběhu a přes noc ve stáji.

Péče o srst a kopyta

Péče o srst je nesmírně důležitá, v zanedbané srsti se snadněji usídlí parazité a daří se kožním nemocem. Při pravidelném čištění můžeme zkontrolovat, zda nemá kůň nějaké poranění a utužujeme náš vztah. Kromě srsti se věnujeme i hřívě, ocasu a kopytům. Koně je třeba pravidelně odčervovat a očkovat a zajistit mu veterinární péči. Starost kopyta zahrnuje pravidelné strouhání a korekci, případně podkování. Koupání koně bývá většinou potřeba jen jednou za čas, koně ocení plavení a sprchování v letních dnech, pokud jsou hodně špinaví, může přijít na řadu speciální koňský šampon a voda, ale pouze ve dnech, kdy je počasí příznivé. Koně, kteří se na zimu stříhají, především ti sportovní, je třeba chránit speciálními koňskými dekami. Dekování bývá třeba i u koní nemocných nebo starých, pokud je počasí nepříznivé.

Krmení je věda

Krmení a podestýlka jsou kapitolou sama o sobě. Každý kůň potřebuje pastvu a seno, nejlépe obojí a dostatek čisté vody k pití. Podle uvážení a zátěže se koně krmí jádrem, müsli, granulemi, různými vitaminovými a výživovými doplňky, občas nejsou na škodu pamlsky, jablka a mrkev a chybět by neměl minerální liz. Každá změna stravy by měla být pozvolná, a vyvarovat se musíme krmivu závadnému, prašnému nebo plesnivému. Kůň potřebuje hodně pohybu, je stvořen pro to, aby se neustále pásl a popocházel. Proto bychom mu měli zajistit podmínky co nejvíce podobné tomu, jako v přírodě, pokud možno s pastvou. Pohyb pod sedlem není dostačující.

Koně a jejich využití

Koně většinou využíváme k ježdění, sportu, tahu nebo hiporehabilitaci. Je třeba jeho postupný výcvik, pravidelnost práce, zohlednění jeho možností při zátěži. Koni musíme pořídit padnoucí výstroj a před prací i po ní se o něj postarat. Pokud je kůň nemocný nebo starý, nezatěžujeme jej a jeho pohyb přizpůsobíme dané situaci. O koně bychom se měli postarat i v jeho stáří, pokud už není možno jej jezdecky využívat. Zajistit mu klidný a spokojený důchod je záslužné a měli bychom s emu tím odměnit za to, že nás v době síly vozil na svém hřbetě a dobře nám sloužil.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.