Parkur neboli tak parkurové skákání je známou a oblíbenou jezdeckou disciplínou. Jezdec na koni se v ní snaží projet trať s překážkami s co nejmenším počtem chyb, v co nejkratším čase, ve snaze trefit se do určitého časového limitu nebo na styl.

Historie parkurového ježdění

Parkurové ježdění souvisí úzce s drezurou, protože kůň musí být dobře přiježděn a také důvěřovat jezdci. Jeho vznik se pojí s důstojníky britské kavalerie, kteří v tréninku používali skoky přes různé překážky. V roce 1900 se parkurové skákání poprvé objevilo na olympiádě, do roku 1945 byl parkur především vojenským sportem. Muži závodí společně se ženami až od roku 1974. Parkurové skákání e také součástí soutěží všestrannosti neboli military.

Stupně obtížnosti

Existuje několik obtížností parkurového skákání, a to od stupně ZZ po nejtěžšího T***. Je dána výška skoků a další parametry. Pokud dokončí bez chyby více dvojicí a nezohledňuje se čas, přistupuje se k takzvanému rozeskakování, což je další parkur.

Výstroj koně a jezdce

Během soutěží je předepsána výstroj koně i jezdce. K výstroji jezdce patří jezdecká helma a ochranná vesta pro jezdce do 18 let, jezdecké sako, košile, rajtky, vysoké jezdecké boty nebo nízké jezdecké boty spolu s koženými chapsy a jezdecký bičík. K výstroji koně patří skokové sedlo, uzda nebo uzdečka. Nepovinné jsou kamaše.

Podoba překážek

Parkurové překážky mohou mít různou podobu. Skáčou se v určeném směru, který je naznačen praporky. Vlevo je umístěn bílý a vpravo červený.  Téměř všechny mají část, která je shoditelná, a jejíž pád je hodnocen trestnými body. Překážky se podle svých parametrů dělí na výškové, šířkové a výško- šířkové. K nejznámějším patří kolmý skok, oxer, vodní příkop, trojbradlí nebo zeď. Za prohřešky se přičítají trestné body, a za některé je vyloučení z parkuru.

Jaké jsou nejčastější druhy parkurových soutěží?

  • Klasický parkur má určený kurz jízdy, vyhrává ta dvojice, která má nejlepší čas nebo soutěž zajede s co nejmenším počtem chyb.
  • Ve dvoufázovém skákání musí překonat dvojice první část bez chyby, aby mohl pokračovat druhu částí.
  • V honebním skákání se chyby počítají na trestné sekundy.
  • Skok mohutnosti se skládá pouze z jedné překážky, a ta se neustále navyšuje. Vítězí dvojice, která překoná nejvyšší skok.
  • Méně častá je soutěž volba dráhy, při které si jezdec sám určí pořadí překážek a všechny musí překonat ve správním směru.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.