Říká se, že „kdo nepadá, nejezdí“. Pravdou je, že se asi nenajde jezdec, který by někdy nespadnul. A to se netýká pouze začátečníků nebo těch, kteří nerozumně riskují. Pád může zapříčinit nepozornost, leknutí, špatné počasí a terénní podmínky, nepodařený skok a mnoho dalších nepříznivých okolností. Ne vždy je zaviněn chybou jezdce.

Jezdectví je rizikové

Jezdectví je považováno za poměrně rizikový sport. Následky pádů mohou být vážné, i když nejčastěji se jedná o vyražený dech, zlomeniny končetin nebo klíční kosti a naraženiny. K těm vážným patří například zlomeniny nebo naštípnutí obratlů, poranění páteře a ochrnutí, někdy po vážném pádu jezdec dokonce zemře.

Snažte se snížit riziko na minimum

Záleží na tom, jestli s koněm pouze jezdíte na nenáročné vyjížďky do lesa, nebo trávíte hodně času na jízdárně a závodech. Každá jízda na koni je riziko, ale v některých případech více a v jiných méně. Pokud máme mladého koně plného energie, čerstvě obsednutého, je zde asi větší riziko, než u starého dobráckého koně, se kterým jsme už „sžití“ a jen tak nás něčím nepřekvapí. Důležité je zbytečně neriskovat a znát své možnosti spolu s možnostmi svého koně. Pokud možno nejezdíme ven sami, ale s doprovodem, někomu sdělíme, kam jedeme, a máme s sebou nabitý mobilní telefon.

Nezapomínejte na ochranné prvky

Poměrně vysoké riziko pádu je při dostizích, military a při náročných parkurových soutěžích. Skákání a práce ve vysoké rychlosti představuje vyšší riziko, ale spadnout můžete i při nenáročné vyjížďce v terénu nebo dokonce když vás na koni někdo vede. Proto by se nemělo zapomínat na ochranné prvky. Samozřejmostí by měla být pro každého jezdecká helma, správný oděv a boty, rukavice, a doporučuje se i páteřní chránič nebo vesta. Investice do těchto věcí není rozhodně nikdy zbytečná.

Nejobávanější situace

Při pádu se snažte vykopnout nohy ze třmenů, aby vám v nich nezůstala noha a kůň vás nevláčel, vhodné jsou třmeny s pojistkou, které se při pádu vyháknou. Kůň se vám pravděpodobně po vašem pádu na zem bude chtít vyhnout, ale někdy se mu to nepodaří a může vás kopnout nebo na vás šlápnout. Obávané je také zalehnutí jezdce koněm, pokud například kůň spadne na bok, nebo se vzepne a přepadne dozadu.

Snažte se být co nejlepší jezdci

Nácvik pádu není tak snadný, ale někdy se doporučuje. Pokud jezdíte na koni, měli byste být v co nejlepší kondici, před jízdou se protáhnout a rozehřát svaly. Takový jezdec dokáže lépe reagovat, na koni se snadněji se udrží a může následky pádu zmírnit. Není to ale pravidlem. Samozřejmě čím má člověk lepší sed a strávil v sedle více hodin, tím lépe dokáže zvládat různé situace.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.