Každý kůň, na kterém chceme jezdit, potřebuje základní výcvik a obsednutí. Metod je vícero a každý kůň reaguje trochu jinak. Některý nehne brvou, jako by na něm jezdec seděl odjakživa, jiný s tím má větší či menší problémy. Trpělivost a zkušenosti jsou na místě. Většinou se obsedají koně tříletí, pouze u dostihových plnokrevníků je to dříve.

Příprava na obsedání

Proces obsedání koně začíná prací ze země. Je dobré, když má kůň základní návyky, nechá se chytit, vodit, vyčistit, nasadit ohlávku, zvedá nohy. U koní, kteří jsou nějak poznamenaní špatným zacházením nebo nenavyklí na manipulaci a kontakt s člověkem, trvá příprava na obsedání déle.

S koněm se pracuje ze země, vodí se na procházky na vodítku, přivyká se na různé situace a rušivé vlivy. Učí se chodit na lonži v různých chodech, rozcházet, zastavovat, zvyká si na sedlo, dotažení podbřišníku a udidlo. Kůň by měl snést doteky po celém těle, dokázat klidně stát, znát pobídku bičíkem. Následuje pomalé lehání přes hřbet koně.

Obsednutí koně

Samotné obsednutí koně, sednutí si na koně obkročmo, už po důkladné přípravě nemusí být pro koně takový šok a většinou ho zvládne bez problémů. Pokud se příprava vynechá nebo uspěchá, může to znamenat problém. Následuje učení nastupování do sedla přes třmen. Na koně sedáme až tehdy, je-li zcela v klidu, pokud si na něj lehneme přes hřbet. Zkusíme s koněm zacouvat, abychom viděli, jak reaguje na přenášení váhy. Jakmile kůň vše chápe, zkusme pobídku dopředu (hlasem, bičíkem na zádi). Prozatím vynecháme působení udidla, abychom koně nemátli.

Lepší je mít člověka, který koně jistí ze země. Nejprve koně vodí, když jezdec leží přes hřbet, poté, když jezdec sedí. Mezitím jezdec začíná koně pomalu ovládat pomůckami a člověk na zemi je již opravdu jen pojistkou.

Kde obsedat

S obsedáním a ježděním je dobré začínat v kruhové ohradě, kterou již kůň zná a jde o ohraničený prostor. Po pochopení pobídky vpřed se pohybujeme s koněm po stěně dokola. Učíme ho zastavovat na jemnou pomůcku hned od začátku. Jakmile kůň zvládne chodit krokem, zkusíme zaklusat. Poté procvičujeme změnu směru, menší kruhy, pohyb do stran a zatáčení. Kůň by měl umět klidně stát při nasedání i sesedání.

Začínáme s ježděním na jízdárně i venku

Po určité době můžeme přejít na jízdárnu.  Kůň se postupně naučí chodit po stěně. Jakmile kůň zvládá na jízdárně to, co v kruhovce, můžeme vyrazit do terénu, nejlépe se zkušenějším druhým koněm a pouze v kroku. Postupně venku začínáme klusat a po nějaké době i cválat. Bývá lepší poprvé cválat venku, pro koně je to snadnější, než na jízdárně. I během prvního ježdění je dobré prokládat práci ze sedla prací ze země.

První skoky

Pokud chceme s koněm skákat, je třeba nejdříve posílit jeho zádové svalstvo a zvyknout ho na zátěž na jeho hřbetě. Necháme jej skákat ve volnosti na jízdárně nebo v hale skokové řady, pak začínáme s kavaletami, které postupně zvyšujeme, a přicházejí první skoky.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.