S pojmem „nálevky“ jste se u koní již jistě setkali. Jedná se o chronickou synovitidu, tedy zánět synoviální membrány  kloubu, nízkého stupně, a také o mírný zánět v kloubu, většinou bez známé příčiny.

Stačí, že jednou dojde k naplnění a zvětšení kloubu, a tohoto problému se už těžko zbavuje. Nálevky se objevují na hlezně a na spěnkovém kloubu.

Kůň většinou nekulhá, nálevky nehřejí a nejsou bolestivé na pohmat. Časem mohou ztvrdnout nebo i samy zmizet. Na rentgenu nejsou vidět žádné změny. Pokud je nálevka velká, může mechanicky vadit v pohybu.

Pokud kůň kulhá, kloub je bolestivý, hřeje, nejedná se o „obyčejnou“ nálevku. Je potřeba provést rentgen, ohybovou zkoušku a případně i odběr synoviální tekutiny.

Křížové nálevky

Nálevkám hlezna se také říká křížové nálevky. Vypadají jako zvětšení talokrurálního kloubu se třemi výdutěmi na přední, vnitřní i zadní straně hlezna. Pokud se na jednu výduť zatlačí, většinou se zbylé dvě zvětší a zvýší se v nich tlak.

Co podporuje jejich vznik?

  • Špatný postoj v hleznových kloubech (šavlovitá, „kravská“ nebo otevřená hlezna)
  • Přetížení, menší trauma nebo namožení
  • Osteochondróza
  • Špatné okování

Nálevky spěnkového kloubu

Na vzniku těchto nálevek se podílí především:

  • Nepřiměřená a náročná práce
  • Strmý postoj spěnek
  • Pohyb na tvrdém povrchu
  • Vyšší hmotnost koně

Postiženi bývají většinou mladší koně v intenzivním tréninku, ale tento problém se může týkat i starších koní. Nálevky někdy po svém vzniku zůstávají celý život.

Lze nálevky léčit?

Pokud jde opravdu pouze o nálevky, je lepší nijak radikálně nezasahovat.  Na začátku se je lze pokusit léčit odstranit protizánětlivými léky, teplými a tlakovými obvazy a klidem. S věkem mohou nálevky vymizet. Kůň s nálevkami potřebuje šetrný pracovní režim a optimální krmnou dávku.

V některých případech se u křížových nálevek lze pokusit o léčbu pomocí drenáže kloubu, aplikací kortikosteroidů nebo jinými nitrokloubními injekcemi.

Předcházet vzniku nálevek lze správným managementem koně.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.