Letní vyrážka neboli letní ekzém je vlastně alergie na hmyzí kousnutí u koní. Jedná se o jedno z nejčastějších onemocnění kůže u koní a o problém, který znepříjemňuje život koním a jejich majitelům zejména v teplém období roku. Příčinou je zejména kousnutí pakomárků a muchniček. Někteří koně jsou alergičtí na sliny a toxiny vpravené do kůže.

U jakých koní se letní vyrážka objevuje?

Touto alergií mohou být postiženi koně jakéhokoliv věku, pohlaví i plemene. Frekventovaněji jsou ale postižena severská plemena poníků. Vznik a průběh onemocnění ovlivňuje genetická predispozice, stav imunity, metabolismus, krmení a prostředí, ve kterém se kůň nachází. Příznaky se často s věkem zhoršují.

Průběh a příznaky alergie na hmyzí kousnutí

Jakmile se toxiny a sliny z hmyzího kousnutí dostanou do kůže koně, který je na ně alergický, vzniká alergická reakce. Nejčastěji jde o alergickou reakci typu I, tedy časnou hypersenzitivitu nebo alergickou reakci typu IV, tedy pozdní hypersenzitivitu. Alergie se projeví zánětem kůže, zčervenáním, tvorbou otoků, uzlů a krust. Doprovázena je silným svěděním, kvůli kterému si koně kůži dále zraňují. Koušou se, otírají o předměty, škrábou a druhotně si kůži porušují. Později je kůže zvrásněná a ztluštělá, srst se láme a vypadává, podobně jako žíně. Typická je „vydrbaná“ hříva a ocas, kožné změny v oblasti kohoutku, hřbetu, hlavy a krku.

Porušení kůže vede často k druhotné bakteriální infekci, při které se v kůži tvoří a hromadí hnis. Tyto druhotné změny rovněž svědí a na světě je začarovaný kruh. Svědění a poškození kůže může změnit a narušit chování koně, postižení jedinci mohou být v letním období nejezditelní, nemluvě o poraněných místech na těle, na které nejde umístit sedlo a jiná výstroj.

Koncem podzimu, kdy se výskyt hmyzu snižuje, a teploty klesají, se kožní změny začnou postupně hojit a zarůstat srstí. Kolotoč začíná nanovo na jaře, mnohdy ještě intenzivněji.

Diagnostika a léčba letní vyrážky

Při diagnostice je třeba vzít v úvahu další možné příčiny kožních změn, jako jsou parazité, kontaktní parazité, kopřivka nebo plísně.

Léčba kožních změn probíhá ruku v ruce se snahou zabránit dalšímu kontaktu koně s hmyzem. Na kožní léze se aplikují protizánětlivé, hojivé a chladivé přípravky, veterinář někdy nasadí kortikoidy a antibiotika.

Jaká je prevence?

Boj s touto alergií je potřeba pojmout komplexně, a to změnou managementu koně a kontrolou výskytu hmyzu. Základem je snaha zabránit kontaktu koně s hmyzem, i když zcela možné to není. Používají se repelenty, změna způsobu ustájení, protihmyzí masky nebo deky. Do chovu se nedoporučuje zařazovat jedince, kteří letní vyrážkou trpí.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.