Koňský hnůj je důležitým a oblíbeným organickým hnojivem. Chlévský hnůj, mezi který patří, dokáže to, co umělá hnojiva nikdy nesvedou. Půda je díky němu výživná, kyprá, humózní a lépe zadržuje vláhu. Dnes se k tradičnímu hnoji opět vracíme. Kromě jeho naturální podoby se vyrábějí granuláty, takže hnojit koňským hnojem můžeme i formou speciálních lisovaných peletek.

Co je chlévský hnůj

Co je to vlastně hnůj? Chlévský hnůj je tuhé statkové hnojivo, které vzniká fermentací chlévské mrvy, tedy směsi tuhých i tekutých výkalů hospodářských zvířat a podestýlky. Měl by být dobře vyzrálý, v podobě tmavé, snadno rýpatelné hmoty, v povrchové vrstvě hnědočené, ve spodních nazelenalé. Zbytky steliva jsou patrné a dají se snadno oddělit, hnůj slabě páchne amoniakem a díky obsahu dusíku je cenným hnojivem.

Vlastnosti koňského hnoje

Koňský hnůj je podobně jako ten kravský poměrně dobře vyvážený, obsahuje důležité živiny a obě hnojiva tak v kompostéru mohou být i společně. Koňský hnůj se hodí pro náročné rostliny a patří mezi hnojiva „výhřevná“, vhodná do pařeniště. Čerstvý hnůj se vyplatí nejdříve zkompostovat a až pak zarýt do půdy. Zničí se případné choroboplodné zárodky a bude mít lepší vlastnosti. Nesmí se do něj přidávat vápno, to by na sebe navázalo drahocenný dusík. Koňský hnůj je vzdušný, velmi dobře se rozkládá a půdu hloubkově prohřívá. Urychluje zrání kompostu. V půdě může působit až 6 týdnů.

Kde všude koňský hnůj použít

Použití koňské hnoje je velmi všestranné a je výborným výživovým doplňkem pro náročné rostliny. Přidává se k ovocným dřevinám, pod růže, k živému plotu, na trávník, k zelenině, bramborám, jiřinám, do kompostu, do výsadbových jam, ale použití je ještě širší. Nedocenitelný je v pařeništích a sklenících.

Sušený hnůj „v pytlíku“

Moderní formou použití chlévského hnoje, a tedy i toho koňského, je jeho sušení a úprava do „instantní“ podoby. Můžeme koupit sušený hnůj v sáčku nebo v podobě granulek. Někdy jsou přidávány i další složky jako třeba guáno nebo rohovina. Výhodou je, že během sušení je hnůj zbaven choroboplodných zárodků a klíčivých semen plevelů.  V malém objemu je obsaženo mnoho živin a velmi snadno a čistě se s ním manipuluje.

Kydání koní

Úklid ve stájích je nezbytný, proto je nedílnou součástí péče o koně i kydání boxů nebo mistování. Jedná se o odklízení koňských exkrementů, které se vyvážejí na jedno místo a dále využívají jako hnojivo nebo vyvážejí na pole. Místování je činnost, při které se z boxu vyberou jen koňské „koblížky“, použitelná podestýlka se dá stranou a doplní čistou. Během kydání se vybere větší část podestýlky i s exkrementy a nahradí se novou. Exkrementy se musí pravidelně odklízet i z výběhů.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.