Kolika patří mezi nejčastější zdravotní problémy koní. Může mít lehčí průběh, ale také velmi těžký s následkem smrti zvířete. Proto ji není dobré podcenit a je potřeba zajímat se o prevenci, abychom co nejefektivněji zabránili jejímu vzniku.

Kolika může potkat každého koně

Ať už máme drahého sportovního koně, tažného koně do lesa nebo poníka, kterého mám pouze jako společníka k dalšímu koni, může jej kolika postihnout.  Příčin je mnoho, příznaků a způsobů léčby taktéž. I u koně, který byl ještě před pár hodinami naprosto zdráv, může představovat přímé ohrožení života.

Příčiny vzniku koliky

Příčiny vzniku koliky je mnoho. Může se jednat o zkrmení závadného krmiva (plesnivého, shnilého, zapařeného, zkaženého) nebo velkého množství nevhodného krmiva (například ovsa, šrotu…), neprospívá ani náhlý přechod na jinou krmnou dávku. Koňský trávicí trakt je nesmírně citlivý, trávení i prospěšné bakterie potřebují určitý čas, aby se na nové krmivo adaptovaly. Při zanedbání odčervení mohou být příčinou koliky vnitřní parazité. Roli při vzniku koliky může hrát stres, špatné počasí, nevhodný management, nepřiměřené pracovní využití koně. U hříbat je častou příčinou koliky kýla, střevní parazité nebo zadržení smolky.

Základní příznaky koliky

Příznaky koliky závisí na tom, jak vznikla a co je přesně problémem. Kolika je souhrn různých symptomů a pokaždé může vypadat trochu jinak. Kolikové bolesti jsou většinou intenzivní a s akutním nástupem. Kůň bývá neklidný, potí se, ohlíží se na břichu, hrabe, pokopává zadní nohou, může se válet. Často nebere ohledy na své okolí a může být nebezpečný. Někdy kůň skřípe zuby, má zakročeny zadní nohy (tomu se říká „postoj houpacího koně“), nebo dokonce sedí jako pes.

Jaké jsou typy koliky?

Křečová kolika: je nejčastější, může mít jen mírné příznaky a sama odeznít, neb přejít do vážného stavu.

Zácpová kolika: střevní obsah se zahustí a dojde k zácpě, příčinou mže být nedostatek vody, málo pohybu, nevhodné krmivo, parazité, písek, hltání.

Plynatost: střevní obsah nadměrně kvasí, většinou při náhlé měně diety.

Strangulace: zauzlení, zaškrcení části střeva. Asi nejvážnější kolika, vyžaduje většinou chirurgické řešení, má nejistou prognózu.

Tromboembolická kolika: při napadení parazity Strongylus vulgaris, kteří žijí v cévách střevní stěny.

Močová kolika: poměrně vzácná

Diagnostika koliky

Při diagnostice se bere v úvahu anamnéza a příznaky. Měří se puls, teplota, poslouchá střevní peristaltika. Zapotřebí je rektální vyšetření, sondáž žaludku, endoskopie.

Léčba koliky

Terapie záleží na příčině a stavu koně. Než koně nesmyslně provádět, je lepší zavolat veterináře a situaci zkonzultovat. Mohli bychom sice prospět, ale někdy také naopak uškodit. Většinou je třeba utišit bolest a uvolnit křeče. Podávají se infuze na úpravu vnitřní rovnováhy, při zácpě projímadla. Pokud se stav nelepší, přichází na řadu chirurgické řešení, zejména při změně polohy střev, jeho zaškrcení, ucpání.

Prevence

Jak kolice zabránit? Především krmit nezávadným a vhodným krmivem, dodržovat optimální management koně, dávat mu dostatek vody, odčervovat, vyhnout se náhlým změnám, stresu, přílišné zátěži.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.