Na otázku, kolik stojí kůň, není tak lehké odpovědět. Podle směru využití koně, plemene a původu se odvíjí i jeho cena.

Cenu koně určují:

  • Náklady spojené s jeho odchovem
  • Kvalita koně (plemeno, exteriér, původ, zdravotní stav, dosažené úspěchy, další potenciál)
  • Jméno, pověst, tradice a úspěchy chovatele
  • Náklady na prodej

Mezi náklady s pojené s odchovem řadíme například náklady spojené s připouštěním a inseminací, péči o hříbě do odstavu a náklady na odchov koně po odstavu. Dále jsou mnohdy započítány náklady na obsednutí a výcvik koně pod sedlem.

Kolik zaplatíme za koně?

Pokud sháníte koně do sportu, budete si muset připlatit. Záleží i na tom, zda jej dokážete připravit sami, nebo si jej raději necháte obsednout a trénovat od zkušenějších. Půlroční hříbě Českého teplokrevníka vyjde asi na 10 až 15 tisíc korun. Za 4- letého valacha plemene Český teplokrevník můžete zaplatit v průměru od 40  do 90 tisíc Kč. Ceny se tedy velmi liší. U plemen jako je hannoverský kůň, holštýnský nebo oldenburský kůň se ceny šplhají třeba k půl milionu korun.

Pokud kupujete hříbě, cena bývá nižší. Počítat ale musíme s tím, že koně budeme ještě pár let živit a platit ustájení, pokud nemáme vlastní stáj, než na něm budeme moct jezdit. Mnohdy pak platíme ještě výcvik a trenéra.

Kupujeme-li si koně na rekreační ježdění, mohou se ceny pohybovat do 50 000 Kč. Klidnějšího staršího koně seženeme okolo 20 tisíc korun. Velmi záleží na plemeni, zdravotním stavu koně, a na jeho stáří. Velmi „výhodná“ koupě se mnohdy ale prodraží v nákladech na následnou péči a veterináře.

Koupí koně to zdaleka nekončí

Cena koně při koupi ale rozhodně není jedinou a hlavní položkou, kterou za koně zaplatíme. To hlavní teprve přijde. Něco bude stát doprava koně do nové stáje. Do nutných nákladů musíme započítat výstroj koně. Sedlo, uzdečka, ohlávka, vodítko a další nezbytnosti mohou vyjít třeba na 20 000 Kč. Klidně ale i více.

Pokud nemáte vlastní stáj, musíte počítat s náklady minimálně 3 až 4 tisíce korun měsíčně za ustájení a krmení vašeho čtyřnohého miláčka. Do toho se v pravidelných intervalech započítávají peníze za kováře a veterináře. Spolu s výcvikem a trenérem se mohou měsíční náklady klidně vyšplhat na 8 tisíc korun měsíčně, nebo více.

Ani pokud máme koně doma, nejsou nálady nijak nízké. Musíme zajistit stáje, krmení, veterinární a podkovářskou péči. Do nákladů se také mohou promítnout cesty na závody.

Vše si důkladně promyslete

Koupi koně si důkladně promysleme. Nejde pouze o to, zda máme na jeho pořízení, v součtu jde o minimální náklad, zejména u rekreačního koně. Měsíčně musíme mít dostatek peněz, abychom koně uživili, a samozřejmě i odloženo něco navíc, kdyby se něco nepředvídaného stalo.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.