Kladrubský nebo správněji starokladrubský kůň je nejstarším plemenem u nás a jediným původním plemenem v typu galakarosiéra. Jde o český chovatelský unikát, na který můžeme být právem pyšní. Toto výjimečné plemeno bylo vyhlášeno dokonce národní kulturní památkou, ale až o 400 let později od svého vzniku. Původně byli chováni koně různých barev, postupně se ustálili na bělouše a vraníky. Dodnes si toto plemeno udrželo svůj barokní ráz.

Historie plemene starokladrubský kůň

Jeho původ sahá až ke dvoru císaře Rudolfa II. Tento císař založil v Kladrubech nad Labem roku 1579 dvorský hřebčín, který měl chovat koně určené pro císařský dvůr a různé ceremoniály. Jednalo se tedy o koně typu karoseriéra, který měl dostatečně mohutný rámec pro těžkou ceremoniální zápřež. Jako základ pro plemeno byli použiti španělští a italští koně.

Za císaře Karla IV. zažil hřebčín opravdový rozkvět. V roce 1757 ale lehl popelem, nicméně v roce 1770 byl obnoven. Po roce 1918 docházelo k restrikci chovu, pro koně nebylo takové využití, a starokladrubský vraník se octl na pokraji vyhynutí. Roku 1938 vznikl projet na záchranu tohoto koně, v čele s profesorem Františkem Bílkem. Stádo vraníků se nakonec přemístilo do hřebčína Slatiňany. Po regeneraci přišla fáze zušlechtění, do které byl zapojen i fríský hřebec Romke pro zlepšení stavby těla a utvrzení vrané bravy.

Charakteristika plemene

Kohoutková výška se pohybuje od 159 do 171 cm u klisen a od 162 do 174 cm u hřebců. Tito koně mají majestátný vzhled, vznosné držení těla a typický kadenční klus. Jde o koně obdélníkového rámce a ušlechtilých proporcí. Typickým znakem je klabonosá hlava. Krk je vysoko nasazený, dobře osvalený a klenutý, kohoutek téměř neznatelný, hrudník hluboký, záď mohutná, široká a dlouhá. Končetiny jsou suché, s výraznými klouby, kopyta tvrdá a prostorná.

Starokladrubský kůň má prostorné, elastické a kadencované chody s vysokou akcí hrudních končetin v klusu, která vhodně doplňuje jejich majestátný vzhled.

Žádoucí je zbarvení bílé nebo černé. Z chovu se ale nevylučují ani ryzáci nebo hnědáci.

Povaha starokladrubského koně

Kladrubský kůň je nejen majestátný a elegantní, ale má také výbornou povahu. Typická je pevná konstituce, dobrá plodnost, vysoká vytrvalost a odolnost. Tito koně se dožívají vysokého věku a také později dospívají. Jde o koně s vyrovnaným, ale živým temperamentem, snadno ovladatelného, pracovitého, učenlivého a spolupracujícího.

Využití starokladrubského koně

Kladrubský kůň byl nedílnou součástí různých slavnostních ceremoniálů na císařském dvoře a využíván byl i církví. Dnes jde o schopného kočárového koně, který se výborně uplatňuje ve vozatajském sportu. Setkáme se s ním ale i v drezuře a při rekreačním ježdění. Díky výborným povahovým vlastnostem se využívá i pro hipoterapii.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.