Pro kondici koně je stav jeho dýchacích cest nesmírně důležitý. Kůň je ztělesněním pohybu a rychlosti, což ale není možné, pokud se mu špatně dýchá nebo kašle. Kašel je u koní častým problémem a je třeba jej řešit. Při zanedbání mohou vzniknout hlubší potíže a nevratné změny v dýchacích cestách. Především musíme zjistit, proč kůň kašle a pokud se nejen léčit příznaky, ale také odstranit příčinu.

Co je vlastně kašel

Kašel je obranná reakce dýchacího aparátu na dráždění mechanické, chemické nebo zánětlivé v lokalitě od hrtanu až po plíce. Kašlem se kůň snaží odstranit předměty, látky nebo hlen, které dráždí dýchací cesty.

Druhy kašle:

Suchý nebolestivý: při podráždění dýchacích cest nebo v raných stádiích infekce

Vlhký s výhozem nebo bez výhozu: často při akutním zánětu dýchacích cest

Suchý bolestivý: je většinou chronický

Možné příčiny kašle

Příčin kašel může být u koní mnoho. K nejčastějším patří:

  • Podráždění dýchacích cest (vdechnutí prachu, pylu, cizího tělesa, alergenu…)
  • Zánět hrtanu či hltanu (infekční i neinfekční, obvykle nenaruší celkový stav koně)
  • Virové infekce dýchacích cest (říká se jim „syndrom chřipky“ a příznaky jsou podobné jako u lidské chřipky, na ně mohou navázat bakteriální infekce)
  • Dušnost, COPD (chronická obstrukční plicní nemoc, příčinou je většinou špatné klima ve stáji a alergeny)
  • Bakteriální zápal plic
  • Plicní parazité
  • Zátěží vyvolané krvácení do plic (EIPH, zejména u dostihových koní)
  • Závažné infekce (například hříběcí)
  • Jiné příčiny (například nádory, cysty, vývojové poruchy…)

Diagnostika a terapie kašle

Nejprve je třeba zavolat veterináře, nechat ho provést celkové vyšetření koně a koni zajistit klid. U mnoha problémů pomůže pobyt ve výběhu na čerstvém vzduchu, snížení prašnosti prostředí, vyloučení kontaktu s alergeny a změna managementu koně. U infekcí je třeba cílená léčba. Kašel způsobuje poškození dýchacího traktu, které se poměrně dlouho hojí. Proto je třeba koni dopřát klid a do plné zátěže jej vracet postupně až po 3 týdnech po vymizení příznaků, ale lépe ještě později.

Jak kašli předcházet?

Jako chovatelé a majitelé koní můžeme udělat pro zdraví koně a prevenci potíží s dýchacími cestami poměrně mnoho. Základem jsou vhodné podmínky k životu, tedy správné ustájení. Potřeba je minimální prašnost prostředí a omezení přítomnosti dráždivých plynů, dostatek čerstvého vzduchu, optimální vlhkost a vyvarování se alergenů. Koně jsou na vyšší koncentraci dráždivých látek a epitel dýchacích cest se poškodí velmi snadno. Velmi známým problémem je chronická dušnost s kašlem, která vzniká většinou špatnými podmínkami ustájení a dlouhým pobytem ve stáji. Virovým nemocem lze předcházet očkováním.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.