Traduje se, že nakreslit koně je těžké. Ano, může patřit k těžším objektům k nakreslení, ale když se chce, jde všechno. I když jste zrovna výtvarného talentu moc nepobrali, můžete se naučit kreslit koně velmi pěkně. Stačí píle a dobrý návod. Určitě shlédněte grafické návody na internetu nebo v knížkách, které vám více pomohou.

Dostaňte do oka koňské proporce

Podívejte se na obrázky, které znázorňují kostru a svalstvo koně, abyste lépe pochopili koňské proporce. Na obrázku vynikají některé koňské svaly. K nakreslení koně vám pomůže schéma, na kterém jsou znázorněny poměry jednotlivých částí těla. Toho se pak řídíme při práci. Zohlednit se musí i plemeno koně. Někteří koně jsou mohutnější, těžcí a podsadití. Dostihoví koně jsou vysocí a mají štíhlejší proporce.

Hlava a krk koně

Koně se také liší ve tvaru hlavy, tvaru a nasazení krku, tvaru zad, břicha, zádě a také v nasazení a nesení ocasu. Arabští koně mají linii nosu prohnutou dolů, kladrubští koně zase klabonos. Většina koní má hlavu klínovitě se zužující s jen mírně zaoblenou horní linií. Tvar a velikost hlavy je nutno přizpůsobit celkové konstituci kresleného koně. Krk může být krátký a masitý, jindy zase štíhlý a dlouhý. Postavení hlavy a krku dotváří celkový vzhled koně. Jiné bude u pasoucího se koně, jiné u koně uvolněně jdoucího a jiné u vzpínajícího se bujného oře.

Nedaří se vám nakreslit hlavu koně? Pomoci si můžete trochou geometrie, základní schéma hlavy se dá nakreslit jako dvě kružnice spojené dvěma liniemi. Nezapomeňte na mohutné žvýkací svaly rýsující se pod kůží. Nasazení krku na plece je poměrně choulostivým místem pro začátečníky v kreslení. Nezapomeňte ani na kohoutek. Pokud kreslíte koně se sedlem, kohoutek není vidět.

Břicho, hřbet, záď a ocas

Tvar břicha, hřbetu a zádě závisí na typu koně. Těžší kůň má celkově zaoblenější tvary.  Hřbet je mírně prohnutý, ne moc. Chladnokrevní koně jej mají kratší, plnokrevní delší a spíše rovný. Ocas je nesen vysoko nebo nízko. Může být vlnitý, stejně jako hříva, nebo naopak rovný, hustý i méně bohatý. Směrem dolů se většinou mírně zužuje. Ocas a hříva se kreslí ve stejné barvě i stylu. Hříva končí těsně nad kohoutkem, může být i ostříhaná „na ježka“ nebo různě ozdobně zapletená. Některá plemena koní mají rousy nad kopyty, například fríští, někteří chladnokrevní nebo tinkeři. Někteří koně mají také trošku delší srst, zejména v zimě.

Jak na končetiny?

Končetiny koní jsou věcí, která se kreslí poměrně obtížně. Nesmí být příliš krátké nebo zase příliš dlouhé, měly by mít správný tvar a klouby. Délka přední končetiny od loktu dolů je přibližně taková, jako délka horní linie krku od kohoutku k uším. Zadní nohy se přizpůsobují délce předních. Velmi často dělá potíže linie zadní končetiny. Když kůň stojí, má většinou jednu zadní končetinu mírně zakročenou.

Jak nakreslit hříbě nebo poníka

Dospělý kůň má čtvercový nebo mírně obdélníkový rámec (obdélník položený na delší straně). Rámec hříběte je ale obdélníkový, s tím, že jde o obdélník stojící na kratší straně. Hříbě bývá vyšší než delší. Má totiž nohy dlouhé v poměru k tělu. Hříbě má drobnější rysy, drobnější hlavu, krátkou a huňatou hřívu i ocas.

Pokud chceme nakreslit poníka, záleží, co je to za plemeno. Někteří poníci vypadají jako zmenšeniny velkých koní, jiní zase vypadají jako typičtí „kulatí“ poníci. Mají krátký silný krk, krátké nohy, široké plece, hustou hřívu i ocas.

Na jaké detaily nezapomenout

Pud chcete, aby obrázek koně vypadal co nejvíce realisticky, neměli byste zapomenout na některé detaily, například:

  • Rýsující se žíly na hlavě a končetinách
  • Útvary na končetinách zvané kaštánky
  • Alespoň náznak pohlavních orgánů, zejména u hřebce
  • Hmatové chlupy na tlamě, řasy
  • Výžeh

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.