Jízda na koni je náročným, ale velmi oblíbeným sportem a také aktivitou pro volný čas a rekreaci. Slouží rovněž k terapii, která se nazývá hipoterapie, a k rehabilitaci známé pod pojmem hiporehabilitace. Pro jízdu na koni je důležitá nejen určitá fyzická zdatnost, ale také rovnováha a umění s koně spolupracovat a cvičit jej.

Jízda na koni zahrnuje různé styly a disciplíny. Jezdit na koni můžeme se sedlem i bez sedla, v anglickém nebo westernovém stylu. Existuje mnoho disciplín, k nejoblíbenějším patří parkur, drezura, všestrannost a také různé westernové disciplíny. Oblíbené je rekreační ježdění do přírody.

Jízda na koni působí pozitivně na psychickou i fyzickou stránku člověka. Je při ní potřeba dbát na bezpečnost a nosit ochranné pomůcky. Zapomenout bychom neměli na vhodnou výstroj koně i jezdce.

Výstroj koně

Výstroj koně se liší dle disciplín a stylu ježdění. K základní výbavě patří sedlo, jehož podoba se liší, ale vždy musí mít kvalitní kostru, pevnou a zároveň pružnou, a poskytovat pohodlí jezdci i koni. Existují ovšem i speciální bezkostrová sedla. Sedlo může být drezurní, skokové, lovecké, westernové, dostihové, turistické, dámské a jiné. Uzdečka patří k jednoduchému uzdění, je vybavena udidlem, ve valné většině případů kovovým. Uzda má více udidel a je určena pro vyšší úroveň drezury. Jezdit se dá i bezudidlově. K další možné výstroji koně patří průvlečky, martingal, kamaše, je toho ještě daleko více.

Výstroj jezdce

Jezdec by měl být oblečen do dlouhých jezdeckých kalhot (v anglickém stylu se jim říká rajtky). Dále jsou potřeba jezdecké boty, jezdecké rukavice, kamaše zvané chapsy k nízkým jezdeckým botám, a bezpečnostní prvky jako přilba, páteřní chránič nebo vesta. Mnoho jezdců používá i jezdecký bičík (tušírku), sloužící jako prodloužená ruka jezdce. Různé disciplíny vyžadují jinou výstroj jezdce i koně.  

Jak začít s jízdou na koni

Kdy je vhodný věk k tomu, začít jezdit na koni? Prakticky to jde kdykoliv. Nejrychleji se učí děti. Do jezdeckého klubu mohou začít chodit ve věku okolo 11 let. Do té doby jezdit mohou, ale většinou nejsou tak fyzicky vyspělé, aby koně mohly samostatně ovládat. Dospělí začátečníci nedělají pokroky tak rychle, ale naučit se dá jezdit vždy.

Koně se musí navykat a systematicky připravovat k tomu, že ponesou jezdce. Příprava začíná již v hříběcím věku. Jakmile kůň fyzicky vyspěje, začíná se s tréninkem.  Výcvik by měl provádět zkušený trenér a jezdec.

Jak probíhá výuka

První přichází na řadu seznámení s koňmi, s péčí o ně a zacházením. První kroky v sedle jsou na vodítku nebo na lonži. Jezdec se učí dávat pobídky a správně na koně působit, udržovat rovnováhu, a být si na hřbetě koně jistý, zatímco koně „řídí“ někdo jiný. Poté následuje samostatná jízda v kroku, a postupně v dalších chodech. Základem je správný sed a sladění pomůcek. Výuka nemusí probíhat pouze v sedle, ale také bez sedla.  Poté začne novopečený jezdec s jízdou na jízdárně, a jakmile je dost jistý a schopný koně ovládat, může se vyrazit i do terénu.

Působení jezdce na koně

Hlas

Pomůcky hlasem mohou být různé, často se používají povely „krok“, „klus“, „hop“, „hou“ nebo „prr“, a mlasknutí. Důležité je používat povely stále stejné, hodně koně chválit a rázně, ale spravedlivě jej upozornit, pokud něco dělá špatně.

Sed

Pobídky sedem mají vliv na stejnoměrný pohyb koně a rovnováhu. Jde o pohyby páteře, působení sedacích kostí a přenášení váhy.

Holeň

Jedná se o nepřetržitý různě silný stisk holení za podbřišníkem, důležité je i přesné místo působení.

Otěže

Kůň by se měl pohybovat na přilnutí, působení otěží pohyb koně usměrňuje.  Ruka je nezávislá na sedu, dobrý jezdec používá otěže jemně a citlivě.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.