Hříbě se klisně narodí v průměru po 333 dnech březosti a po narození váží přibližně desetinu své dospělé hmotnosti. Pro jeho další vývoj jsou klíčové hodiny těsně po porodu a dobrá výživa. Bezprostředně po narození se hříbě snaží vstát a najít vemínko. Je důležité, aby se napilo nejpozději do 2 hodin, protože první mléko- kolostrum- má jiné složení a jeho příjem je nezbytný pro nastartování imunitních procesů, je výživnější, a předá mu protilátky.

Hříbě po narození

Většinou není třeba nějak pomáhat, ale pokud matka hříbě sama neočistí nebo se hříběti nedaří postavit samo na nohy a najít struk, měli bychom vědět, kdy je čas zakročit. Někdy je dokonce potřeba pomoci hříběti z plodových obalů nebo přetrhnout pupeční šňůru. Pupeční provazec by se neměl přerušovat dříve, než po 10 minutách od narození, ještě v něm proudí krev. Můžeme jej asi 5 cm od břicha hříběte podvázat provázkem a pak přestřihnout. Nezbytná je jeho důkladná desinfekcepupku a kontrola několik dní po narození.

Pokud hříbě nezvládá samo najít vemínko a pít, můžeme se jej snažit nasměrovat, případně pomoci prstem namočeným v mléce. Pouze do 10 hodin od narození obsahuje mlezivo potřebné protilátky. Neukvapíme se a nepodáváme hříběti lahev s dudlíkem, je možné, že by se pak nenaučilo pít od matky.

Umělý odchov hříběte

V ojedinělých případech musíme přistoupit k umělému odchovu hříběte. A to tehdy, pokud klisna uhyne, pokud má málo mléka nebo hříbě i přes všechny naše snahy odmítá, a my nenajdeme náhradní matku. Je to ale velmi náročné. Dobré je najít alespoň jinou klisnu, která se hříběte ujme, ať už s hříbětem, nebo bez něj, aby nepřicházelo o kontakt s jinými koňmi. Hříběti podáme kolostrum, pokud jej máme zamraženo, a krmíme jej dále speciální směsí pro hříbata, toto sušené mléko se podle návodu rozpustí a ohřeje na 37 až 38 stupňů. Vhodné je i kozí mléko, naopak nevhodné je mléko kravské.

Zpočátku jej krmíme co jednu nebo dvě hodiny, a to i v noci. Postupně se frekvence snižuje a ustaluje na 7-12x denně.  Po narození by hříbě mělo vypít nejméně 1,5 litru mléka, postupně se množství zvyšuje, přibližně do týdně, až na 15 litrů mléka denně. Po několika dnech můžeme zkoušet hříbě učit pít z vědra nebo misky.

Odstav a růst hříběte

Na pevnou stravu začíná hříbě přecházet postupně od dvou měsíců věku, zcela se odstavuje okolo šesti měsíců. Hříbě rychle roste. V jednom roce má asi 80% výšky dospělého koně, ale ještě roste a mohutní. Nadměrný příjem energie nebo nedostatek pohybu mohou být příčinou růstových problémů. Časté jsou také deformity končetin malých hříbat. Tyto problémy se řeší s veterinářem, nejlépe koňským ortopedem, případně ve spolupráci s podkovářem. Mladý kůň pohlavně dospívá v 1,5 až 2 letech, fyzicky ale až ve 4 až 5 letech. S prací a obsedáním je tedy nutno postupovat opatrně a nic neuspěchat.

Výživa rostoucího hříběte

Pro růst hříběte je důležitá kvalitní strava, kromě mateřského mléka je to od určitého věku i objemové krmivo, především kvalitní pastva a seno. Dále patří k vhodným krmivům pro hříbata například řepné řízky, obilniny, melasa nebo sójový šrot. Existují speciální krmné směsi pro hříbata a rostoucí koně. V době odstavu musí být hříbě navyknuto na jiné krmivo.

Hříbě a ostatní koně

Hříbě potřebuje kontakt se stádem. Matka jej chrání a učí se správnému chování. Pokud nemáme stádo, je nutné, aby vyrůstalo ve společnosti jiného koně, nejlépe více koní, nebo alespoň poníka. Krajním řešením je společnost ovce nebo kozy. Chov samotného koně není vhodný, jde o stádové zvíře.

Vakcinace a odčervení

První očkování se provádí většinou po odstavu, ve věku 6 měsíců. Běžně se jedná o kombinaci chřipky a tetanu. Existuje ale i několik dalších vakcín, které nejsou běžné, ale v určitých situacích je dobré je zvážit. V některých případech je dobré podat hříběti hned po narození sérum s protilátkami. Dříve než v půl roce se očkuje ve výjimečných případech, například pokud se hříbě dostatečně nenapilo od matky po narození, nebo pokud má oslabenou imunitu. Odčervení se provádí poprvé ve věku 6 až 8 týdnů, a poté co 2 měsíce až do věku půl roku, vhodnými přípravky. Poté probíhá odčervování 2 až 4x ročně.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.