Pokud se pravidelně pohybujete okolo koní, určitě už jste o hnilobě kopyt neboli hnilobě střelky slyšeli. Je to jedeno z nejčastějších onemocnění kopyta. Postihuje především střelku a její střední nebo postranní rýhy. Tyto struktury měknou, při čištění kopyta na kopytním háčku ulpívá černá, mazlavá a zapáchající hmota. Střel degeneruje, měkne, na některých místech může vlivem podráždění rohovina přerůstat. U lehkých případů jsou postiženy povrchové vrstvy. V těžších případech při zanedbání stavu se může problém rozšířit do hlubších tkání, střelka zakrňuje a kopyto se zužuje. Kůň pak také začíná kulhat, u mírnějšího průběhu a zpočátku zpravidla nekulhá.

Příčiny vzniku hniloby kopyt

K hlavním příčinám patří špatná hygiena ustájení a výběhů, infekce a mechanické poškození střelu. Předpokládá se působení bakterií, především Clostridium sporogenes a Escherichia coli, které společně rohovinu narušují. Hniloba se dává do spojitosti se špatnou péčí o kopyta. Často se s ní setkáme u koní, kteří stojí „v hnoji“ nebo v bahnitém výběhu a nečistí se jim pravidelně kopyta. Na druhé straně ale mnoho koní v horších podmínkách hnilobou neonemocní, pokud mají zdravá a silná kopyta. Onemocnění mnohdy objeví i u koní, kteří mají excelentní péči o kopyta. Je to tedy poměrně individuální.

Predispozicí ke vzniku hniloby mohou být těsné patky, podkovy, nedostatek pohybu, pobyt ve vlhkém a agresivním prostředí, nadměrné sucho a nesprávná péče o kopyta.

Problém může představovat příliš hluboká střelová rýha, ve které se drží nečistoty, nebo podkovy s vložkou překrývající střel a pod kterou se mohou také nečistoty držet.

Jak hnilobě zabránit? Určitě neuděláme chybu, budeme-li kopyta udržovat v čistotě a dobrém stavu. Nezapomínejme na pravidelnou korekturu kopyt a dostatek pohybu po vhodném povrchu.

Léčba hniloby kopyt

Poškozená rohovina se musí, co nejvíce to jde, odstranit. Ideální je spolupráce veterináře s kovářem. Existují různé přípravky k vysušení a desinfekci kopyta. K tradičním patří dehet, modrá skalice nebo formaldehyd. Sice jsou účinné, ale hrozí nebezpečí přílišného vysušení nebo narušení rohoviny, zejména při preventivním nebo dlouhodobém používání, a to je predispozicí k další infekci. Navíc dehet a formaldehyd jsou rakovinotvorné látky, pokud se dostanou na živou tkáň.

Dnes už máme k dispozici jiné látky, jde ale také o chemikálie dráždivé, proto je třeba při práci s nimi dbát opatrnosti.  Jmenovat můžeme jodové přípravky, metylenovou modř, aureomycin nebo Lotagen. Pokud je hniloba hluboká, může se do otvoru vtisknout tampon se zvoleným lékem.

Při hnilobě je důležité odstranit vyvolávající faktory a zajistit koni dostatek pohybu.

Při poškození hlubších vrstev kopyta a zakrnění střelky se dá využít zámková podkova, která střelku částečně nahradí a podpoří její růst.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.