S Hannoverským koněm se setkáváme v mnoha odvětvích jezdeckého sportu, i na těch nevyšších úrovních. Hannoverský kůň je německé plemeno vyšlechtěné v 17. století a těšil se oblibě králů. Jejich exteriér byl odlehčen příměsí krve tehdejších plnokrevníků z Anglie, aby vznikl pohyblivější kůň vhodný pro práci pod sedlem, zápřež, ale zároveň i k práci na poli. Chov byl téměř zničen během napoleonských válek, naštěstí se jej po jejich skončení podařilo obnovit. V roce 1735 byl založen hřebčín v Celle, který se na jeho chovu významně podílel. Po druhé světové válce došlo opět k příměsi krve plnokrevníků a také trakénů, aby se kůň přizpůsobil novým požadavkům. Nyní patří mezi nepočetnější a nejznámější evropské jezdecké koně.

Charakteristika plemene

Hannoverský kůň je vznosný kůň s ušlechtilými rysy. V kohoutku měří 160 až 170 cm. Má vynikající stavbu těla, jeho chody jsou pružné a vznosné. Hlava je středně velká, lehčí, s ostře modelovanými rysy. Krk je dlouhý, elegantní a přechází do mohutně zformovaných plecí. Typický je hluboký hrudník a výrazně osvalená záď. Kohoutek je velmi výrazný. Nohy jsou silné, s výraznými klouby, kopyta pravidelná, spěnky nízké a krátké. Vady kopyt byly z chovu postupně vyeliminovány. Co se týče barvy srsti, převažují hnědáci a ryzáci. Povoleny jsou všechny základní barvy, žádoucí nejsou příliš výrazné bílé znaky. Výžehem jsou stylizované koňské hřbety ve tvaru písmene H.

Povaha hannoverského koně

Tento teplokrevník je dobře trénovatelný, vyrovnaný a spolehlivý. Je vynikajícím jezdeckým koněm, ochotným, učenlivým a se skvělými jezdeckými schopnostmi.

Využití ve sportu

Dnes se hannoverský teplokrevník využívá především jako jezdecký kůň do sportu. Vyniká v parkurovém i drezurním sportu. Často bývá viděn ve vysokých soutěžích a na olympijských hrách a jedná se o jedno z nejvíce importovaných plemen koní na světě.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.