Hafling je plemeno koně pocházející z tyrolských Alp, které vzniklo pravděpodobně křížením malých horských koní a koní orientálního typu na konci 19. století. Název pochází od rakouské vesnice Haflingen. V jeho žilách pravděpodobně koluje krev noriků, huculů a arabských koní. Dnes je trend toto plemeno odlehčovat a využívat i ve sportu nebo rekreaci. K těmto účelům se jeho krev oživuje krví plnokrevníků. Tradičně se hříbata odchovávají na alpských pastvinách pro co největší odolnost v dospělosti.

Charakteristika plemene

Jde o malé, ale silné koně obdélníkového rámce těla. Jejich kohoutková výška je 138 cm až 150 cm, hmotnost do 500 kg. Jsou to nenároční, odolní, dobře nasvalení a dlouhověcí koně. Důraz je kladen na co nejdokonalejší stavbu těla, silné nohy, mohutná kopyta, rovný a pružný hřbet a ušlechtilou hlavu bez klabonosu. Mají inteligentní vzezření i díky velkým očím a malým uším.

Typickým zbarvením je světlý ryzák nebo isabela. Mají srst rezavé barvy na kůži s tmavou pigmentací, bílou hřívu a ocas. Časté jsou odznaky na hlavě a končetinách. Někdy se haflingovi díky jeho zbarvení přezdívá „blonďák z Alp“.

Na chov v ČR dohlíží Svaz chovatelů haflinga, spravující plemennou knihu a plemenný řád.

Povaha haflinga

Haflingové v sobě zajímavým způsobem kombinují klidnou povahu, živý temperament, bezproblémový charakter a spolehlivost. Jde o koně nenáročného, přátelského a učenlivého. Označují se také jako „malí koně s velkým srdcem“. Jsou ochotní, pracovití a velmi houževnatí. Výborně obstojí v horském terénu, náročnější podmínky jim nedělají problém a hodí se pro všechny možné jezdecké disciplíny.

Využití haflinga

Málokterý kůň je tak všestranný jako hafling. Vyšlechtěn byl nejprve pro práci v zemědělství a lesnictví. Využíval se v horských oblastech Alp jako dopravní prostředek a nosič nákladu. Výborný je pro vozatajství, rekreační ježdění, oblibu získává i v jezdeckém sportu, setkat se s ním můžeme v nižších parkurových, westernových, endurance, military a drezurních soutěžích. Jde také o koně vhodného pro voltiž nebo hipoterapii. Jeho vzhled je velmi líbivý a není divu, že jde o koně oblíbeného u dětí i dospělých.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.