Kdo by neznal „černé perly“, koně s vysokou akcí končetin, ušlechtilým vzhledem a bohatým využitím? Toto barokní a kočárové plemeno dnes patří k nejoblíbenějším a nejznámějším.

Historie plemene

Historie fríských koní je stará několik tisíc let a spadá do oblasti Friesland ležící v severním Holandsku. Jedná se o jedno z nejstarších evropských plemen koní. Ve středověku šlo o oblíbené plemeno rytířských koní, silné a elegantní. V roce 1879 vznikl svaz chovatelů fríských koní, který roku 1954 získal titul „Královský“. I když jde o koně výjimečného, jeho chov se neobešel bez vážných problémů, počátkem 20. století byl „frís“ na pokraji vyhynutí. Zachránila jej až 2. světová válka, jelikož holandští zemědělci začali opět využívat k práci koně. Další krize v chovu přišla v 60. letech 20. století, naštěstí byla zažehnána a plemeno se rozšířilo do celého světa. Zajímavostí je, že fríský hřebec Romke 234 byl využit k regeneraci chovu starokladrubského vraníka ve Slatiňanech v 70. letech 20. století.

Charakteristika plemene

Fríský kůň je vraník bez odznaků.  Dříve šlo o koně poměrně nevzhledného a těžkého. Dnes je o něco menší a rychlejší než jeho chladnokrevní předci díky zušlechtění orientální krví. V kohoutku měří klisny okolo 156 cm a hřebci 163 cm. Jde o koně silného, ochotného a odvážného, s přívětivou povahou. Hlava je dlouhá ale pohledná, s inteligentním výrazem. Krátké uši mají typicky špičku vtočenou dovnitř. Charakteristickým znakem jsou rousy na nohou a také dlouhá a hustá hříva a ocas. Tělo je robustní, svalnaté, podsadité a s válcovitým trupem a louplou zádí. Na první pohled zaujme vysoko nasazený krk. Při klusu dosahuje vysoké akce a ruchu.

Chov fríských koní

V Evropě koordinuje chov plemenná kniha s názvem Friesch Paarden Stamboek (FPS) sídlící v Holandsku. Registrují se do ní jak hřebci, tak i klisny. O zařazení do plemenné knihy rozhoduje exteriér s hodnocením především typu, výšky, rámce a nohou. K dalším kritériím patří výkonnost a příbuzenská plemenitba. Hříbata bývají hodnocena holandskými komisaři a po třetím roce života probíhá další exteriérová zkouška. V České republice zatím fríských koní příliš není a importují se sem zejména méně kvalitní koně. Už i u nás se ale objevují kvalitní koně a existuje zde Asociace chovatelů fríských koní.

Vyžití plemene

V minulosti byli fríští koně využíváni v zemědělství, jako koně rytířští, kočároví a také v klusáckých dostizích. Dnes jde o koně reprezentativní, se kterými se setkáme na mnoha přehlídkách. Jsou výborní do zápřahu, na drezuru i v barokním ježdění, hodí se do slavnostních (především pohřebních) průvodů. Oblíbení jsou v cirkusech a show. Typickému zápřahu dvou fríských koní se říká „gig“.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.