Fjordský kůň je plemeno původem z Norska, domestikován byl okolo roku 2000 př. n. l. a jedná se o jedno z nejstarších a nejčistších plemen v Evropě. Jeho vzhled je beze změn již po staletí díky relativní izolaci Skandinávie. Jedná se o jediné domestikované plemeno, které si uchovalo své divoké zbarvení. Tento skandinávský kůň je známý také jako „kůň vikingů“, kterým sloužil jako kůň válečný a pro nechvalně známé koňské zápasy k ověření zdatnosti chovných hřebců.  Typická je pro něj plavá barva, úhoří pruh a černo-bílá hříva a ocas. Pravděpodobně se jedná o předchůdce většiny evropských chladnokrevných koní. Jeho chov je rozšířen po celém světě, zejména ve Skandinávii, Německu, Velké Británii a setkáme se s ním i u nás. V Norsku se stále chová i polodivokým způsobem.

Charakteristika plemene

Fjordský kůň má mnohé znaky ponyho, jeho kohoutková výška dosahuje 130 až 147 cm. Hlava je malá, krk svalnatý a silný, aby vyniknul, hříva se zastřihuje nakrátko. Hříva je hrubá, vzpřímená, stejně jako ocas má stříbřitou barvu a černé žíně uprostřed. Hříva se zastřihuje, aby černé pruhy vynikly, tmavé žíně uprostřed by měly nad stříbřitými vyčnívat o 2 až 3 centimetry. Nohy jsou silné a kratší, vyskytuje se zebrování a rousy. Kopyta jsou tvrdá a odolná. Srst je hustá, přizpůsobená severským podmínkám. Barva srsti je plavá v různých odstínech, od hlavy po ocas se táhne typický úhoří pruh černé barvy. Svým zbarvením připomíná „fjord“ koně Převalského.

Povaha fjordského koně

Jedná se o koně nenáročného, tvrdého, otužilého, inteligentního a odolného. Má sice mírnou povahu, dokáže být ale tvrdohlavý a vyžaduje pevné vedení. Ceněný je jeho jistý krok, dokáže překonávat těžký terén a nedělají mu problém dlouhé vzdálenosti, a to i s minimálním příjmem potravy. Nejvíce mu prospívá chov 24/7 venku, s nepříliš bohatou pastvou. Je náchylný k tloustnutí, pokud je překrmován. Jedná se o koně dlouhověké s dobrým zdravím.

Využití fjordských koní

Fjordský kůň je plemeno velmi všestranné. Rychle se učí a tradičně se používá v zemědělství nebo lesnictví, u nás se využívá především v agroturistice. Má výborný orientační smysl, je jistý v terénu, jeho chody nejsou příliš pohodlné, klus je tvrdší. Dobrých výsledků je dosahováno s těmito koňmi ve vozatajských disciplínách, oblíbení jsou jako rodinní jezdečtí koně, ale setkat se s nimi můžete ve všech odvětvích jezdeckého sportu.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.