Dušnost je stav ztíženého dýchání, který má příčinu většinou ne v infekci, ale ve špatném vzduchu, který kůň dýchá. Koni totiž neprospívá stájové klima, prach, čpavek, alergeny ze sena a další vlivy, se kterými se ve volné přírodě nebo na pastvině jen tak nesetká. Jakmile koně zavřeme do stáje, neprospíváme tím jeho dýchání. U některých koní, kteří jsou na špatné klima náchylnější, se může rozvinout dušnost.

Stájové klima koním neprospívá

Především v zimě lidé koně zavírají na více hodin do stájí. Mnoho sportovních koní tráví ve stájích většinu dne i noci. I v té nejlépe větrané stáji je ale horší klima než venku. Pokud to jde, měli bychom koni dopřát pobyt na čerstvém vzduchu. Koncentrovaný vzduch ve stájích obsahuje příliš mnoho prachu a je nadměrně vlhký. Koně se totiž s výdechem zbavují poměrně velkého množství par. Prach se zde vyskytuje z podestýlky, krmení i koňské srsti. Jakmile se smísí prach s vlhkostí, vzniká nepříjemné prostředí, ve kterém se daří mikroorganismům, což mohou být třeba bakterie, plísně nebo virům. Organický prach, který zahrnuje kromě mikroorganismů také šupinky z kůže, roztoče, trus, moč, spojený s dráždivými plyny jako je čpavek z koňské moči, velmi dráždí citlivé koňské dýchací cesty.

Průběh dušnosti a změny v dýchacích cestách

Koním, kteří jsou tomuto prostředí vystavováni, se mohou zanítit drobné dýchací cesty, jsou prokrvenější a tvoří se v nich hlen. Dýchací cesty se zužují otokem, koně to dráždí ke kašli, obtížněji dýchá, z nosu může vytékat hlen. Vzácný není ani vznik alergií v důsledku opakovaných zánětů, při vdechnutí alergenu dochází ke stahům svaloviny dýchacích cest, nejčastějšími alergeny bývají spóry plísní ze sena a slámy, jízdárenský povrch nebo vzácně pyly. Vzniká obstrukce dýchacích cest (RAO neboli COPD), velmi podobná lidskému astmatu. Plicní sklípky se poškozují, mohou se potrhat a vznikají nevratné změny. Příčinou dušnosti může být i nedoléčená nebo špatně léčená infekce dýchacích cest.

Jakmile dušného koně přivedeme z venkovního prostředí do stáje a on se nadýchá organického prachu, začne špatně dýchat a pokašlávat. Pokud takového koně chováme venku, jeho stav se může výrazně zlepšit. Koně s RAO, mající alergii na spory plísní v seně, trpí dušnost mnohdy i venku, pokud se jim podává prašnější seno s těmito plísněmi. Kůň, který trpí dušností, je obtížně jezdecky využíván a zhoršuje se jeho celkový zdravotní stav a kondice.

Jak se dušnost léčí

Jaká opatření učinit, pokud vše nasvědčuje dušnosti? Koně přemístíme do vhodného venkovního výběhu, samozřejmě ne uprostřed zimy, pokud není na pobyt venku zvyklý, mnohdy je třeba postupný návyk. Pokud nejde mít koně trvale venku, může celkem dobře posloužit dobře větraný venkovní box nebo otevřená stáj s bezprašnou podestýlkou. Vhodné je namáčet seno nebo podávat kvalitní senáž, krmení samozřejmě také měníme postupně.  Tímto můžeme dušnost nejen řešit, ale také diagnostikovat. Dýchání koně se ve vhodném prostředí během pár dnů zlepší. Možné je také klinické endoskopické veterinární vyšetření spolu s vyšetřením obsahu dýchacích cest získaného výplachem. To je potřeba zejména k odlišení infekčního zánětu.

Při záchvatech dušnosti je třeba koním ulevit léky, které utlumí zánět, naředí hlen, uvolní stažené dýchací cesty a zlepší jejich stav. Pomoci mohou i bylinky.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.