Máte koně nebo poníka, o kterého se již nemůžete starat a rádi byste mu poskytli nový domov? Nebo naopak sháníte koně a nechcete dát příliš peněz za jeho pořízení? Pak je pro vás aktuální téma „daruji koně“. V inzerátech se koně zdarma občas objevují. Není to ale zase tak jednoduché, jak se zdá.

Darování i pořízení koně je potřeba promyslet

Péče o koně je nákladná, ať už jsme si ho koupili nebo dostali darem. Každé pořízení zvířete, a koně obzvlášť, je nutné pořádně promyslet. O darovaného koně je třeba se starat stejně jako o koupeného. Navíc darují se často starší nebo nemocná zvířata, třeba i nevhodná na ježdění, vyžadující větší péči. Opravdu se na to cítíte? Darování koně má i právní stránku věci, kterou není dobré opomíjet.

Opravdu zvládnete péči o koně?

Darování koně se týká často koní starých, nejezditelných, s handicapem nebo obtížně zvladatelných. Rozhodně tedy nejde o koně pro každého. Často se koně nabízejí zdarma jako společníci pro jiné koně a již by se na nich nemělo jezdit. Někteří jsou vhodní na nenáročné vycházky. Koně do sportu, zdravého a zároveň s bezproblémovou povahou v sekci „daruji koně“ nehledejte.

Zajímejte se o podmínky, do kterých koně darujete

Pokud chcete darovat koně, dobře se zajímejte, do jakých podmínek zvíře půjde. Mohlo by se totiž stát, že skončí na jatkách nebo s ním nebude dobře zacházeno. Nezřídka se stává, že koník darovaný jako společník na dožití je využíván jezdecky a trpí. To byste jistě jako zodpovědní majitelé nechtěli.

I starší kůň může mít pěkný důchod a najít nového majitele

I nepojízdný kůň má šanci najít nového majitele, zejména pokud je povahově bezproblémový. Může sloužit jako dotační jednotka, společník nebo „sekačka na trávu“. Pokud ale vyžaduje zvíře zvláštní péči, je nemocné nebo má problematickou povahu, je šance na umístění a spokojený život jinde než u jeho dosavadního majitele mnohem nižší. Zvažte, zda zvíře, které vám dlouho dělalo radost, dávat pryč, nebo se o něj na stáří raději nepostaráte. U některých koní, zejména nějak vážněji nemocných, je lepší zvolit uspání, než jim hledat nového majitele. Každý majitel koně by měl ideálně přemýšlet o tom, jak svému zvířeti zajistit důstojné stáří a koňský „důchod“.

Zjistěte si reference a dostatek informací

Při hledání nového majitele nespěchejte a také na sebe nenechte tlačit. Zjistěte si reference a informace o nových majitelích, jeďte se podívat na místo, kam svého koně darujete a sledujte, jak vypadají ostatní zvířata, pokud zde nějaká už mají. Prohledejte i diskusní fóra a stránky, kde se darování koní řeší, protože o mnoha případech špatného zacházení s koňmi nebo jejich darování lidem, kteří s koňmi nezacházejí dobře, se zde dočtete.

Řádná darovací smlouva je nutnost

I když uděláte maximum, není to záruka, že se něco dříve či později nepokazí. Proto je nutné mít vše ošetřeno řádnou darovací smlouvou. V ní je potřeba uvést všechny informace o zdravotním stavu koně, potřebné péči, možnostech jeho využití a omezeních. Darování je podle darovací smlouvy upraveno § 628 a násl. občanského zákoníku. Pokud nastanou problémy, musíte mít o co se právně opřít. Měly by být rozhodně specifikovány podmínky, za kterých darovací vztah zaniká a zvíře přechází zpět do vlastnictví původního majitele. Takovými podmínkami může být nevhodná péče, změna podmínek ustájení, prodej nebo darování koně.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.