Koně je třeba pravidelně čistit, má to vliv nejen na jejich vzhled, ale i na zdraví a kondici srsti. Tento proces probíhá ve stáji nebo venku před stájí, záleží na okolnostech. Během odstraňování špíny a potu z koňské srsti utužujeme vztah a provádíme příjemnou masáž. Mezi koňmi znamená péče vzájemná péče o srst náklonnost a můžeme díky tomu navázat s koněm přátelský vztah. Rovněž můžeme snadněji najít poranění nebo zjistíme nějaké onemocnění kůže či parazitární napadení. Jezdečtí koně se čist pravidelně, protože pot nedělá srsti dobře a může vyvolat svědění. Kromě péče o srst věnujeme pozornost hřívě a kopytům.

Co k čištění potřebujeme?

Potřebujeme plastové nebo gumové hřbílko, tvrdý kartáč (rýžák), polotvrdý kartáč, jemný kartáč, kovové hřbílko, hřeben na hřívu a ocas, kopytní háček, houbu na okolí očí nozdry, houbu na oblast pod ocasem. Všechny pomůcky bychom měli udržovat v čistotě, takže je jednou za čas důkladně omyjeme, zbavíme chlupů, případně vydesinfikujeme.

Jak čištění koně probíhá

Jezdečtí koně se čistí zpravidla před ježděním a po něm. Pokud na koni nejezdíme, je ale potřeba ho také pravidelně čistit. Během celého procesu je kůň uvázán za stájovou ohlávku, pokud není naučen stát klidně i bez uvázání.

Postup použití pomůcek

Gumovým hřbílkem z koně odstraníme krouživými pohyby hrubé nečistoty a bahno. Hřbílko pravidelně zbavíme nahromaděného prachu, stačí s ním bouchnout o podlahu nebo stěnu. Hrubé nečistoty se také odstraňují „rýžákem“. Kartáč s dlouhým chlupem se využívá na prach, který vznikl použitím gumového hřbílka. Pohybuje se s ním ve směru růstu srsti, nikoliv krouživě. V průběhu procesu kartáč čistíme. Dalším krokem je jemný kartáč a kovové hřbílko. Jemným kartáčem srst koně naleštíme a odstraníme i drobný prach. Po několika tazích se tento kartáč očistí o kovové hřbílko od prachu, to se pak v případě potřeby oklepe o podložku. Srst lze doleštit navlhčenou houbičkou.

Hřívu a ocas očistíme plastovým hřbílkem a pročešeme hřebenem. Ocas je lepší příliš horlivě nečesat, aby se žíně nevytrhaly, většinou stačí jej „pročísnout“ prsty.

Oční víčka, nozdry a tlamu omyjeme hubkou, druhou hubu použijeme na okolí řitního otvoru.

Nezapomeneme na kopyta

Kopytním háčkem očistíme kopyta od kamínků, bláta, hnoje a dalších věcí, které v něm nemají co dělat, důležité jsou tahy směrem od sebe, nikoliv k sobě. Na háčku bývá i kartáček, kterým dočistíme zbytek nečistot. Někdy je třeba odstranit šínu a zaschlé bahno i z vnější strany kopyta.  Někdo čistí kopyta zezačátku, jiný zase nakonec.

Jak se kopyta vlastně čistí? Postavíme se zády k hlavě koně, rukou sjedeme po noze dolů směrem ke spěnce, lehce zatlačíme a vyslovme povel, například: „Dej nohu!“. Pokud koník zvednout nohu odmítá, můžeme se opřít o lopatku, aby přenesl váhu.

Po ježdění

Po ježdění proces čištění opakujeme. Nejprve po návratu do stáje vyčistíme kopyta, aby v nich nezůstaly nečistoty, kamínky nebo zmrzlé kusy sněhu. Očistíme a osušíme nohy, obzvláště spěnky a rousy, pokud je kůň má. Následně odstraníme ze srsti špínu a pot.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.