Historie chovu

Plemeno český teplokrevník má v původu mnoho plemen, například koně clevelandské, východofríské nebo oldenburské, a jeho počátek můžeme vystopovat do vojenských hřebčínů. Jeho základem byly polokrevné kmeny Furioso, Gidran, Nonius a Przedeswit. Typ českého teplokrevníka se začal ustalovat po 2. světové válce, zároveň ale v tomto období docházelo obecně k útlumu chovu koní.

Dnešní český teplokrevník

Toto plemeno začalo ztrácet význam jako kůň pro zemědělství, proto se z robustního koně určeného k tahu postupně stal moderní lehčí teplokrevník převážně pro využití jezdecké. Pomohlo k tomu křížení s koňmi trakénskými, hannoverskými a plnokrevnými. Český teplokrevník se vyvíjí jako plemeno dodnes, v rámci realizace šlechtitelského programu Svazu chovatelů českého teplokrevníka, založeného v roce 2001. Dnes jde o nejrozšířenější plemeno v České republice, vhodné pro rekreační ježdění a zároveň obsazující nejvyšší příčky v jezdeckém sportu.

Charakteristika plemene

Jde o koně s kohoutkovou výškou 165 až 175 cm, dobrou konstitucí a hmotností okolo 600 kg. Vzhledově je to plemeno ušlechtilé, s výraznými liniemi a dobře osvalené. Barva srsti je většinou hnědá nebo ryzá, vyskytují se ale i další zbarvení jako plaváci, bělouši nebo vzácně vraníci. Jedná se o poměrně dlouhověké koně, dobře krmitelné a nenáročné. Znaky v jejich vzhledu jednoznačně odkazují na to, že jejich předky byli koně kočároví.

Povaha českého teplokrevníka

Český teplokrevník je sportovec, charakterní kůň, který se většinou chová dobře ve stáji i pod sedlem. Má přiměřený temperament svému předpokládanému využití a je učenlivý. Má dobré chování pod sedlem a je ochotným skokanem. Zároveň jde o koně poměrně všestranného, vhodného pro různé jezdecké disciplíny. Díky tomu je u nás velmi rozšířený, s tímto plemenem se setkáváme ve stájích po celé republice a na nejrůznějších jezdeckých soutěžích.

Využití českého teplokrevníka

Nejdříve byl český teplokrevník vyšlechtěn pro práci v zemědělství a pro tah. V současnosti se ale jeho vzhled zlehčil a jeho využití je daleko více v jezdeckém sportu. Jde o typického všestranného koně se širokou škálou využití. Hodí se do nejrůznějších disciplín, především se s ním setkáme v parkurových soutěžích, ale také na drezurních obdélnících, v soutěžích všestrannosti a také je samozřejmě vhodný pro rekreační ježdění. Jde o koně ježděné převážně v anglickém stylu, ale nezřídka ježděné i v dalších stylech. Mohou se využívat i jako koně policejní.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.