Březost klisny trvá průměrně 333 dní (tedy 11 měsíců). Včasné diagnostikování březosti je důležité, a to pro správný vývoj hříběte i zdraví klisny.

Zdali bylo připouštění úspěšné, můžeme zjistit podle různých příznaků. Klina se většinou stává klidnější, pomalejší a více žere. Často si všimneme, že se nedostaví následující říje. Později se začne klidně zvětšovat objem břicha, a klisna bývá opatrnější.

Jakými metodami lze březost zjistit?

Ultrazvukové vyšetření je spolehlivé a možné již od 16. dne březosti. Důležité je zejména pro diagnostiku dvojčat. Provádí se rektálně, přiložením ultrazvukové sondy na dělohu.

Přibližně od 12. týdne lze k diagnostice použít echoloty, tedy přístroje pracující na principu sonografu, vhodné i pro chovatele. Jejich sonda se přikládá na břišní stěnu v blízkosti vemínka. Nevýhodou přístroje je jeho cena.

Rektální vyšetření je tradiční metodou, ke které nepotřebujeme žádné přístroje a která se dá provádět už po třech týdnech od připouštění. Provádí se pohmatem přes konečník, kdy zjišťujeme přítomnost žlutého tělíska na vaječníku.

Laboratorním vyšetřením krve nebo moči se zjišťuje přítomnost hormonu progesteronu. Je to ale možné až od 3. měsíce březosti.

Vývoj hříběte v děloze

 • 2 měsíce: Embryo dosahuje délky 7 až 10 cm, nohy jsou zřetelně utvořené, lze rozeznat pohlaví.
 • 4 měsíce: Hříbě váží přibližně 1 kg, měří 20 až 30 cm. Tvoří se kopýtka a začíná se objevovat ochlupení okolo pysků.
 • 6 měsíců: Hříbě váží téměř 6 kg a měří přes půl metru. Tělo hříběte je pokryto jemným chmýřím zvaným lanugo.
 • 8 měsíců: Hříbě váží téměř 20 kg a měří okolo 70 cm. Začíná mu růst srst podél hřbetu a hříva.
 • 10 měsíců: Hříbě váží okolo 30 kg a měří 80 až 90 cm. Má už srst a hřívu.
 • 11 měsíců: Hříbě se obrací tak, aby mohlo projít porodními cestami. Váží 40 až 50 kg a měří přes 1 metr. Již se mu prořezávají zuby.

Krmení březí klisny

Klisnám podáváme kvalitní krmení několikrát denně. Měly by mít dostatek čisté vody a rozumného pohybu, který jim prospívá. Nebezpečné je závadné krmivo nebo nedostatek živin. Klisnu ale nepřekrmujeme, pokud by byla obézní, ohrozí to ji i hříbě.

Březí klisna potřebuje kvalitní a správnou výživu. V první třetině březosti krmíme stále stejně, pozor na náhlé změny nebo velké množství krmiva. Od druhé třetiny ale klisna potřebuje více energie. V poslední třetině hříbě roste nejvíce, klisna potřebuje dostatek energie a živin. Pozor na koliky. Krmíme několikrát denně v menších dávkách. Výživové doplňky jako vitamíny a minerály konzultujeme s veterinářem.

K předčasnému porodu nebo zmetání může dojít například při krmení zkaženým krmivem, napájení ledovou vodou, nešetrným zacházením, přemírou pohybu.

Zhruba 2 až 3 týdny před porodem snížíme postupně dávky jaderného krmiva, a překládáme luční seno a mash. Mash je teplý nápoj, který brání trávicím poruchám, a skládá se z vody, ovsa, otrub, lněného semínka a trochy soli.

Jak je to s fyzickou zátěží v březosti

Zezačátku březosti klisna může dál pracovat, jak je zvyklá. Od druhé třetiny ale náročnost omezíme a přizpůsobíme jejímu stavu. Ve třetí třetině ji pouštíme jen do výběhu, kde si náročnost pohybu určí sama.

Před porodem klisnu včas umístíme od porodního boxu, aby si na něj mohla zvyknout. Je dostatečně prostorný, vykachličkovaný a vystlaný dostatečnou vrstvou slámy, nejlépe vybavený kamerovým systémem, abychom klisnu zbytečně nerušili.

Jak poznáme blížící se porod?

 • Vnější pohlavní orgány se zvětšují
 • Zvětšuje se i vemeno a začíná se objevovat mlezivo
 • Uvolňují se břišní a pánevní svaly
 • Klisna lehá, vstává, ohlíží se k břichu, potí se a častěji močí
 • Těsně před porodem klisna ulehne. Porod probíhá velmi často v noci

 

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.