Arabský plnokrevník neboli „arab“ patří k nejstarším, nejušlechtilejším a nejkrásnějším plemenům koní na světě. Kdo by jej neznal? Odvozen je od něj původ mnoha dalších plemen a je opředen řadou pověstí a legend.

Historie plemene

Počátek chovu arabského plnokrevníka spadá do 18. století př. n. l., „arabové“ ale vznikli daleko dříve, pravděpodobně okolo roku 3000 př. n. l.  Pochází ze severní Afriky a Arabského poloostrova. Dokázali se výborně přizpůsobit pouštním podmínkám a stát se dokonalými partnery nomádů. Pouštní kmeny arabské plnokrevníky bohatě využívaly. Tito koně byli výjimečně rychlí, schopní a vytrvalí. Díky muslimským výbojům se postupně dostali do zemí Evropy od 7. století n. l.. Obohatili již existující plemena a dali vzniknout plemenům zcela novým. Krev arabských koní najdeme u většiny plemen, dominantní složkou je zejména u anglického plnokrevníka. Dodnes je arabský plnokrevník nejčistokrevnějším plemenem koní. Dnes jsou chováni po celém světě, doménou chovu zůstává Blízký Východ. Jsou častým uměleckým námětem, setkáme se s nimi ve výtvarném umění, filmech i v knihách. Podle pověsti jsou arabští plnokrevníci potomky pěti Mohamedových klisen a podle jejich jmen se plemeno rozlišuje na pět typů. Dnes už je ale toto rozlišení poměrně složité.

Charakteristika plemene

Arabský plnokrevník sice patří k menším koním, přesto je považován za nejkrásnější zvíře na světě. V kohoutku dosahuje 144,2 až 152,5 cm. To znamená, že mnozí jedinci výškově patří k ponym. Nejtypičtější a nejobdivovanější částí těla je u těchto koní hlava. Ta je poměrně krátká, jemná, se štičím profilem a nízko umístěnými velkými nozdrami. Oči jsou jasné s inteligentním výrazem. Charakteristické jsou malé uši a široké čelo s mírným vyklenutím. Na klenutý elegantní krk je hlava nasazena výrazným obloukem. Napojení krku na plece je taktéž výrazný. Hřbet je krátký, lehce prohnutý, se silnými bedry, kohoutek spíše nevýrazný. Na rozdíl od jiných plemen koní má pouze 5 bederních obratlů, ostatní plemena jich mají 6. Ocas je nasazen vysoko a obloukem vzhůru. Nohy jsou suché, štíhlé, dlouhé, s jasně patrnými šlachami. Je dobře osvalený s jemnou kostrou. Barvy srsti jsou povoleny všechny, nejčastější jsou ryzáci, bělouši a hnědáci.

Povaha a využití

Povaha arabských plnokrevníků je legendární. Jde o koně temperamentní, tvrdé, vytrvalé a věrné svému pánovi. Jejich inteligence je pověstná. Dříve pomáhali „arabové“ přežít lidem v poušti. Jejich dnešní využití je v závodech vytrvalosti, výstavách a rovinových dostizích. Nehodí se pro parkury nebo drezuru. Dokážou se velmi dobře přizpůsobit různým podmínkám i velice chudé stravě.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.