Pod zkratkou A1/1 je známo plemeno anglický plnokrevník, které patří k nejrychlejším plemenům koní na světě. Rychlost je u něj i jedním z kritérií zařazení do chovu.

Historie plemene

Anglický plnokrevník byl vyšlechtěn v 18. století v Anglii křížením španělských, italských a anglických koní za vlády Jindřicha VIII. Cílem bylo vytvořit rychlé plemeno a díky tomu také vzrostla popularita dostihového sportu. Za vlády Alžběty I. vzrostla obliba a prestiž dostihů natolik, že se konaly i několik dní. Později bylo vybudováno proslulé dostihové středisko v Newmarketu. O vyšlechtění anglického plnokrevníka se nejvíce zasadil Charles II., který také stanovil pravidla dostihů. Nechal převézt do Anglie stádo arabských klisen pro vylepšení vlastností plnokrevníků, ke kterým posléze přibyli tři legendární arabští hřebci. Od roku 1770 se arabský kůň přestal pro šlechtění používat a anglický plnokrevník se začal chovat pouze čistokrevně.

Plemenná kniha anglického plnokrevníka

Počátek plemenné knihy A1/1 se datuje k roku 1791 a od té doby vychází v nepravidelných intervalech. Toto plemeno má uzavřenou plemennou knihu, to znamená, že do ní může být zapsán pouze ten kůň, jehož oba rodiče jsou rovněž zapsáni v této plemenné knize. Na Všeobecnou plemennou knihu navazují knihy národní. V ČR patří k nejslavnějším hřebčínům, kde se A1/1 chová, Napajedla a Mimoň.

Charakteristika plemene

Jde o štíhlého a vysokého koně s dlouhým krkem a hřbetem, výrazným kohoutkem a nízko nasazeným ocasem. Hlava je ušlechtilá a jemná, s rovným profilem. Nohy jsou dlouhé, s dobře utvářenými klouby. Hloubka hrudníku je velmi důležitá pro dobrou kapacitu plic. K nejčastějším barvám srsti patří hnědáci, ryzáci a bělouši. Bílé znaky jsou povoleny. K uchovnění není třeba splňovat žádné standardy, důležitá je pouze rychlost a původ. Přihlíží se pouze k obvodu holeně, který by měl být do 20 cm. Většina anglických plnokrevníků dosahuje kohoutkové výšky 165 cm až 175 cm, má obvod hrudi 180 cm až 195 cm a hmotnost 500 až 600 kg.

Povaha a využití

Angličtí plnokrevníci jsou silné osobnosti, jde o koně, který dá jasně najevo, když se mu něco nelíbí a také snadno znervózní. Není vhodný pro netrpělivé a nervózní jezdce, ani pro začátečníky. Jedná se o jedno z nejchytřejších plemen na světě, i díky příměsi arabské krve. Může být vychován jako kůň jemný, spolehlivý a citlivý, ale jde jej i snadno zkazit. Koně po dostihové kariéře bývají často odrovnáni jak fyzicky, tak i psychicky. Další využití anglického plnokrevníka kromě dostihů je rekreační a v ostatních sportech, většinou nižší úrovně.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.