Achaltekinský kůň neboli achal-teke je koněm s typickou stavbou těla, která je odlišná od moderních jezdeckých plemen. Tyto exteriérové znaky nejsou u jiných koní typické ani žádoucí. Jde o plemeno s původem ve středoasijském Turkmenistánu, kde byli achal-teke velmi ceněni, jednalo se s nimi jako s členy rodiny a majitelé o ně pečovali jako poklad. Vznik plemene se datuje před přibližně 3 000 lety, jde tedy možná o nejstarší ze všech plemen koní na světě. O toto prvenství „soupeří“ s arabským plnokrevníkem, ať je to ale jakkoliv, je to naprostý unikát. Chován je po celém světě, i u nás. Název je odvozen od turkmenského kmene Teke a achalské oázy.

Charakteristika plemene

Jde o koně s dlouhýma nohama, rychlé, pružné a dobře osvalené. Mají poměrně nízkou kohoutkovou výšku 152 až 157 cm, ale ve výsledku působí velmi atleticky. Hlava je velmi jemná, nasazená na dlouhý krk, který se zvedá nad strmé plece kolmo. Huba je nesena nad úrovní kohoutku, což je příznačné právě pro toto plemeno. Prsa jsou úzká, postoj předních končetin sevřený, hřbet a záď jsou dlouhé, hrudník plochý. Zadní končetiny mají často šavlovitý postoj a hlezenní klouby vysoko nad zemí. Kůže je tenká a srst velmi jemná, se zlatavými odlesky. K nejčastějším barvám patří hnědá, plavá, ryzá, černá a šedá. Ocas a hříva jsou řídké díky jemným žíním.

Povaha achaltekinského koně

Achal-teke typicky nosí hlavu nad otěží, což logicky snižuje jejich ovladatelnost. Jezdec své nároky musí této anatomické stavbě přizpůsobit. Jsou známí pro svou tvrdohlavou a výbušnou povahu. Je tedy zapotřebí trpělivost a porozumění, bez používání násilí. Jeho chody mohou být téměř bez otřesů, hladké a pružné. Typická pro achaltekince je jeho oddanost majiteli a také velká samostatnost.

Využití plemene

Achaltekinec je vytrvalý, skromný, odolný a skvěle snáší nehostinné pouštní podmínky. Využíván je tedy pro sport, zejména dostihové a vytrvalostní ježdění, je i poměrně soutěživý. Setkat se s ním ale můžeme i v parkuru nebo drezuře. Tento kůň potřebuje jednoho jezdce, nehodí se do jízdáren a do provozu se zákazníky. Kvůli jeho specifické povaze se šíří mýty o tom, že je špatně ovladatelný, vyžaduje ale pouze specifický přístup.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.